Eliz sa ráno zobudila a nemohla chodiť, svoj život s SM zdieľa cez Instagram a podcasty

Pacientske príbehy

22.01.2020

Eliz sa jedno ráno nemohla postaviť z postele. Stala sa advokátkou chronických chorôb a postihnutí a svoj život s SM sa rozhodla zdieľať na sociálnych sieťach.

Na svete je viac ako 2,5 milióna pacientov so sklerózou multiplex (SM) a Eliz Martin je jedným z nich. Ochorenie jej diagnostikovali viac ako pred siedmimi rokmi a podľa jej vlastných slov to je odvtedy naozaj „šialená jazda". Svoj život s SM sa rozhodla zdieľať aj s ostatnými, a to prostredníctvom Instagramu a podcastov, ktoré začala pripravovať len nedávno.

Bojovníčka s veľkým B

Eliz sa o existencii svojho ochorenia dozvedela azda najhorším možným spôsobom — v jedno ráno sa zobudila a jednoducho nedokázala vstať z postele. „V to ráno som sa zobudila a necítila som si spodnú časť tela od prstov na nohách až po pupok, bola som neschopná chôdze,“ píše Eliz v úvode svojho blogu The Sparkled Life. O tom, že diagnóza jej sklerózy multiplex bola naozaj nečakaná a náhla svedčí fakt, že o svojom ochorení sa dozvedela ešte v ten večer po magnetickej rezonancii. Potom už jej SM nabrala poriadne rýchly spád.

Ako Eliz uvádza na svojom blogu, SM sa s ňou nemaznala. Okrem toho, že sa musela znova naučiť chodiť, a to až dvakrát, nefungovali jej ani ruky a boli časy, keď nevedela rozprávať a musela sa znova učiť aj túto pre niekoho elementárnu zručnosť. Všetko to však podľa jej slov malo zmysel, pretože si sama uvedomila, ako veľmi je silná a čo jej telo všetko dokáže. Eliz vidí vo všetkom, čo sa jej stalo a čo sa stále deje pozitívum. „Svoj príbeh zdieľam, aby som vniesla svetlo do života ľudí s chronickým ochorením a/alebo s postihnutím. Život pre nich tak môže byť troška lepší a keď k tomu môžem aspoň troška dopomôcť, našla som svoje poslanie,“ hovorí Eliz.

Iskrivý život

Eliz sa stala advokátkou chronických chorôb a postihnutí a snaží sa prostredníctvom svojich komunikačných kanálov ľuďom s rovnakým alebo podobným ochorením hlavne dodať nádej. „Aj keď momentálne SM nedokážu úplne vyliečiť, na svete sú lieky, ktoré spomalia jej priebeh,“ hovorí Eliz, ktorá život s SM v obrazoch ukazuje na sociálnej sieti Instagram cez profil @thesparkledlife, čo v preklade znamená Iskrivý život. V októbri 2019 sa k instagramovému účtu pridal aj rovnomenný podcast, v ktorom o svojom ochorení hovorí otvorene a bez servítky, aj keď ako sama priznala, úplne jednoduché a prirodzené to pre ňu nie je.

Nie ste sami

Eliz zdôrazňuje, že ak ste pacientom s SM, nie ste sami, pretože pacientov so sklerózou multiplex existuje celá komunita, a to po celom svete. Aj keď je priebeh každej SM iný, navzájom sa v komunite pacienti podporujú a pomáhajú si. A čo by Eliz odkázala všetkým SM  pacientom, ktorí stále nevedia ochorenie akosi uchopiť? „Čokoľvek teraz cítite, precíťte to. Dajte si čas na to, aby ste si zvykli, pretože neexistuje žiadny univerzálny spôsob, ako toto ochorenie uchopiť. Nájdite to, čo funguje pre vás a vašu životnú cestu,“ hovorí a na záver dodáva: „Budete v poriadku. Nezabúdajte, že ste bojovníci.“

Zdroje:

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu