Kanadská modelka Ardra: SM ma má v hrsti. Snažím sa ale, aby mi nepanovala!

Pacientske príbehy

22.01.2020

Kanadská modelka Ardra priznáva, že SM ju má v hrsti. Svojich koníčkov, medzi ktoré patrí i cestovanie, sa však nehodlá vzdať.

Ardra Shepard je z kanadského Toronta. Miluje toto mesto, knihy, cestovanie a život. Preto jej skleróza multiplex (SM) pochopiteľne nezapadla do životných plánov. Aj keď priznáva, že SM ju má v hrsti, všemožne sa snaží, aby jej nepanovala každý deň či noc. Ako sama hovorí, niekedy však iné východisko neexistuje.

Najskôr ju zradili oči

Každý príbeh diagnostikovania SM je iný. Ardra najprv cítila bolesť v ľavom oku, no neprikladala tomu vážnosť. Ona sama aj lekári si mysleli, že ide len o celkom obyčajnú migrénu a liekom je odpočinok. „Asi o dva týždne na to som začala vidieť rozmazane. Vedela som, že to nie je migréna, videla som totiž veľmi, veľmi rozmazane,“ hovorí sympatická blondínka. Už na druhý deň jej neurológ po sérii testov oznámil, že je tu 50-percentná šanca, že Ardra trpí na SM. „Zľakla som sa. O SM som nevedela vôbec nič. Myslela som si, že sa môj život skončil,“ priznáva. Po týchto výkrikoch SM sa u Ardry začali objavovať aj prvé pohybové problémy a približne o mesiac na to, jej diagnostikovali SM, a to so 100-percentnou istotou, že ide práve o toto neurologické ochorenie.

Je to o postoji

„SM nemôžem prijať ako moju súčasť, no musím ju akceptovať,“ hovorí o svojom postoji k ochoreniu Ardra, ktorá priznáva, že keď musela po prvý raz použiť na chodenie paličku, cítila sa naozaj neatraktívne. SM brala ako niečo, čo jej odopiera byť krásnou, a tak začala pátrať po modelkách, ktoré chodia o paličke alebo im k chôdzi pomáha iná pomôcka na chodenie. Podľa vlastných slov hľadala márne, a tak sa rozhodla nafotiť profesionálne fotky so svojou paličkou, ktoré pomôžu iným ženám s SM nabrať sebavedomie. Napriek tomu neznáša, keď sa musí pozerať na seba samú, ako chodí. „Podľa mňa je to nechutné, vyzerám ako Frankenstein,“ hovorí smutne.

Svojich vášní sa nevzdala

Ardra už v úvode svojho blogu v sekcii O mne otvorene priznáva, že okrem kníh a galérií miluje víno a cestovanie, takže vždy má pri sebe platný cestovný pas. V niektorých instagramových postoch dokonca v ruke drží pohár šampanského a netají sa tým, že jej chorobe alkohol vôbec nerobí dobre. „Je to pre mňa jedna vec, ktorej by som sa mala pre moju chorobu vzdať, no ja vôbec ale vôbec nechcem,“ ospravedlňuje sa a dodáva, že sa pre pitie alkoholu stretáva s veľkou vlnou kritiky. Ardra a jej manžel zbožňujú spoznávať svet, no bez chodiacich pomôcok ako je vozík či palička to jednoducho nejde: „Mali by sme tieto pomôcky začať oslavovať. Sú to nástroje podobné, ako sú napríklad dioptrické okuliare. Mali by sme ich prestať haniť a označovať za veci, ktoré nás obmedzujú. Sú to nástroje, ktoré nám toho vlastne umožňujú oveľa viac.“

Úspešná influencerka

Napriek tomu, že sa stránila písaniu vlastného blogu, napokon spustila webstránku a blog s názvom Tripping On Air, čo v doslovnom preklade znamená Potkýnanie sa o vzduch. „Svoj blog som pomenovala Tripping On Air, pretože predtým než som začala používať pomôcky na chodenie, bola som známa tým, že som bola nemotorná. Zvykla som padať zo schodov, bezdôvodne sa potkýnať, teda som sa vlastne potkýnala o vzduch,“  vysvetľuje Ardra význam názvu svojho blogu a tiež rovnomenného instagramového profilu @trippingonair.

Na týchto kanáloch môžete sledovať ako si Ardra užíva život napriek svojmu ochoreniu, ktoré však v žiadnom prípade nezľahčuje. „Je to ťažká choroba,“ hovorí a dodáva: „Budem aj naďalej svojím rebelským ja. Som panovačná a nedovolím nikomu na svete, aby mi hovoril o tom, aké má postihnutie byť a ako má vyzerať. To neakceptujem.“ O Ardre vznikol aj krátky dokumentárny film v spolupráci s WEBMD, ktorý si môžete pozrieť tu.

Zdroje:

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu