Viac
starostlivosti,
menej liekov
Neviditeľný príznak sklerózy multiplex: Ako zvládať rapídne výkyvy nálad?
Psychológia
22.01.2020
Fyzické problémy spojené s SM, ako sú napríklad ťažkosti s chôdzou či kŕče, často umocňujú emocionálne alebo kognitívne ťažkosti. Ako sa vysporiadať s rapídnymi výkyvmi nálad v súvislosti s SM?
Nepríjemné fyzické problémy spojené so sklerózou multiplex (SM), ako sú napríklad ťažkosti s chôdzou či kŕče, často umocňujú emocionálne alebo kognitívne ťažkosti. Ide v podstate o neviditeľné, no rovnako nepríjemné príznaky SM. Ako sa vysporiadať napríklad s rapídnymi výkyvmi nálad, ktoré možno voľným okom nevidno?
Ako na hojdačke
Výkyvy nálad sú pomerne bežným prejavom SM a problémy s nimi má naozaj veľa pacientov. Podľa odborníkov nastávajú vtedy, keď je pri demyelinizačnom procese poškodená časť mozgu regulujúca ľudské emócie. Výkyvy nálad sa zvyknú prejaviť nečakane vtedy, keď to pacienti najmenej čakajú, a práve táto nepredvídateľnosť má efekt narúšania blízkych vzťahov. Ak pacient s SM trpí na výraznejšie zmeny nálady, väčšinou nejde len o dve emócie, no strieda sa ich viacero. To znamená, že jednu chvíľu môže plakať a o chvíľu sa nekontrolovateľne smiať, inokedy je podráždený bez väčšieho vonkajšieho vplyvu, inokedy zas neprimerane dobre naladený, čo môže pôsobiť ako jazda na horskej dráhe emócii.
Spúšťače sú rôzne
Aj výkyvy nálad spojené s SM niečo vyvoláva. Ich častým spúšťačom je stav nerozpoznanej úzkosti či depresie, stres, potláčaná frustrácia, hnev ale aj neschopnosť sa vyrovnať s ochorením a s tým spojený zármutok. Často ide o pocit straty zdravia a z toho plynúce obavy z budúcnosti. Náladu však môžu ovplyvniť aj lieky, ktoré pacient užíva v spojitosti s liečbou SM. Potom už stačí naozaj málo a slzy vyvolá smutný či romantický film či celkom bežná malá hádka. Najväčším problémom je, že ľudia s SM veľmi často návaly rôznych a striedajúcich sa emócií majú problém primerane zvládať, a to sa môže prejavovať ako ťažko potlačiteľný plač či ťažko kontrolovateľný smiech. Dôležité preto je, aby pacient a jeho okolie pozorovalo, čo výkyvy nálad spôsobuje a ovplyvňuje a aj to, aby blízki človeka s SM pochopili, že ide o prejav ochorenia, a nie prejav slabého sebaovládania.
O náladách hovorte
Ak vás ako človeka s SM výkyvy nálad obťažujú alebo trápia, určite si to nenechajte pre seba. Môže sa zdať, že o nič nejde, no o tomto symptóme SM by mal vedieť váš neurológ. Ten zváži vyšetrenie u psychológa a spoločne preberiete možnosti liečby. Na výkyvy nálad spojené s úzkosťou či depresiou je dobré použitie vhodných liečiv, čo vedie k postupnému zlepšeniu celkového stavu. Veľmi vhodná je psychoterapia, ktorá vás nielen naučí ako zvládať zmeny nálady ale ukáže vám aj to, ako s emóciami pracovať.
Pomôžte si sami
Nastavenie vhodnej liečby odborníkom je samozrejme na prvom mieste. Existujú však spôsoby, ako si môžete pomôcť aj vy sami, čo vám pomôže mať „veci pod kontrolou“. Je možné, že sa vaša náladovosť zmierni alebo odíde úplne. V prvom rade nezabúdajte na dostatok oddychu v podobe spánku. Spánok je kľúčový a únava môže výkyvy nálad spôsobovať tak, ako stres či depresia. Cvičenie tiež veľmi efektívne pomáha spracovať „hormóny“ stresu. Dbajte o to aby ste neboli zavretí medzi štyrmi stenami. Gaučový a televízny spôsob života veľmi často vyvoláva celkom vážne depresívne stavy. Doprajte si napríklad aeróbne cvičenie vo forme každodennej 30 minútovej prechádzky. Veľmi dôležité je mať vyváženú stravu, pravidelný pohyb a odporúča sa tiež meditácia spojená s hlbokým a upokojujúcim dýchaním. Do lepšej nálady vás môže dostať obľúbená hudba alebo rodina a priatelia, s ktorými o vašich zmenách nálady hovorte otvorene.
Zhrnutie na záver
Zmeny nálad sú u ľudí s SM časté a vznikajú, keď ochorenie naruší centrá mozgu riadiace ľudské emócie. Môže sa tak stať, že SM pacient je jednu chvíľu šťastný, druhú už však vzlykajúco plače. Spúšťačom týchto extrémnych náladových výkyvov môže byť aj niektorý z príznakov SM, a preto je dôležité najskôr zistiť, čo ich v skutočnosti vyvoláva. O náladových výkyvoch sa rozprávajte s vašim lekárom či psychológom, ale aj s blízkymi, aby ste boli spoločne schopní odhaliť pôvod tejto náladovosti. Okrem toho sa zdravo stravujte, hýbte sa a veľa odpočívajte.
Zdroje: