Odborný asistent v sekcii Psychológia

PhDr. Ján Grossmann

Ján Grossmann je klinický psychológ a psychoterapeut. Pracuje na Neurologickej klinika UNM v Martine a pri centre pre demyelinizačné ochorenia. Absolvoval postgraduálny program klinická neuropsychológia dospelých na Karlovej univerzite v Prahe. Publikoval viacero článkov v odborných časopisoch, v ktorých sa venoval problematike kognitívnych porúch pri SM. Prednášal na mnohých domácich aj medzinárodných vedeckých konferenciách venujúcich sa problematike SM. Úzko spolupracuje s pacientskou organizáciou Slovenský zväz sklerózy multiplex, pre ktorú pravidelne prednáša.

Neviditeľný príznak sklerózy multiplex: Ako zvládať rapídne výkyvy nálad?

Psychológia

22.01.2020

Fyzické problémy spojené s SM, ako sú napríklad ťažkosti s chôdzou či kŕče, často umocňujú emocionálne alebo kognitívne ťažkosti. Ako sa vysporiadať s rapídnymi výkyvmi nálad v súvislosti s SM? 

Nepríjemné fyzické problémy spojené so sklerózou multiplex (SM), ako sú napríklad ťažkosti s chôdzou či kŕče, často umocňujú emocionálne alebo kognitívne ťažkosti. Ide v podstate o neviditeľné, no rovnako nepríjemné príznaky SM. Ako sa vysporiadať napríklad s rapídnymi výkyvmi nálad, ktoré možno voľným okom nevidno?

Ako na hojdačke

Výkyvy nálad sú pomerne bežným prejavom SM a problémy s nimi má naozaj veľa pacientov. Podľa odborníkov nastávajú vtedy, keď je pri demyelinizačnom procese poškodená časť mozgu regulujúca ľudské emócie. Výkyvy nálad sa zvyknú prejaviť nečakane vtedy, keď to pacienti najmenej čakajú, a práve táto nepredvídateľnosť má efekt narúšania blízkych vzťahov. Ak pacient s SM trpí na výraznejšie zmeny nálady, väčšinou nejde len o dve emócie, no strieda sa ich viacero. To znamená, že jednu chvíľu môže plakať a o chvíľu sa nekontrolovateľne smiať, inokedy je podráždený bez väčšieho vonkajšieho vplyvu, inokedy zas neprimerane dobre naladený, čo môže pôsobiť ako jazda na horskej dráhe emócii.  

Spúšťače sú rôzne

Aj výkyvy nálad spojené s SM niečo vyvoláva. Ich častým spúšťačom je stav nerozpoznanej úzkosti či depresie, stres, potláčaná frustrácia, hnev ale aj neschopnosť sa vyrovnať s ochorením a s tým spojený zármutok. Často ide o pocit straty zdravia a z toho plynúce obavy z budúcnosti. Náladu však môžu ovplyvniť aj lieky, ktoré pacient užíva v spojitosti s liečbou SM. Potom už stačí naozaj málo a slzy vyvolá smutný či romantický film či celkom bežná malá hádka. Najväčším problémom je, že ľudia s SM veľmi často návaly rôznych a striedajúcich sa emócií majú problém primerane zvládať, a to sa môže prejavovať ako ťažko potlačiteľný plač či ťažko kontrolovateľný smiech. Dôležité preto je, aby pacient a jeho okolie pozorovalo, čo výkyvy nálad spôsobuje a ovplyvňuje a aj to, aby blízki človeka s SM pochopili, že ide o prejav ochorenia, a nie prejav slabého sebaovládania.

O náladách hovorte

Ak vás ako človeka s SM výkyvy nálad obťažujú alebo trápia, určite si to nenechajte pre seba. Môže sa zdať, že o nič nejde, no o tomto symptóme SM by mal vedieť váš neurológ. Ten zváži vyšetrenie u psychológa a spoločne preberiete možnosti liečby. Na výkyvy nálad spojené s úzkosťou či depresiou je dobré použitie vhodných liečiv, čo vedie k postupnému zlepšeniu celkového stavu. Veľmi vhodná je psychoterapia, ktorá vás nielen naučí ako zvládať zmeny nálady ale ukáže vám aj to, ako s emóciami pracovať.

Pomôžte si sami

Nastavenie vhodnej liečby odborníkom je samozrejme na prvom mieste. Existujú však spôsoby, ako si môžete pomôcť aj vy sami, čo vám pomôže mať „veci pod kontrolou“. Je možné, že sa vaša náladovosť zmierni alebo odíde úplne. V prvom rade nezabúdajte na dostatok oddychu v podobe spánku. Spánok je kľúčový a únava môže výkyvy nálad spôsobovať tak, ako stres či depresia. Cvičenie tiež veľmi efektívne pomáha spracovať „hormóny“ stresu. Dbajte o to aby ste neboli zavretí medzi štyrmi stenami. Gaučový a televízny spôsob života veľmi často vyvoláva celkom vážne depresívne stavy. Doprajte si napríklad aeróbne cvičenie vo forme každodennej 30 minútovej prechádzky. Veľmi dôležité je mať vyváženú stravu, pravidelný pohyb a odporúča sa tiež meditácia spojená s hlbokým a upokojujúcim dýchaním. Do lepšej nálady vás môže dostať obľúbená hudba alebo rodina a priatelia, s ktorými o vašich zmenách nálady hovorte otvorene.

Zhrnutie na záver

Zmeny nálad sú u ľudí s SM časté a vznikajú, keď ochorenie naruší centrá mozgu riadiace ľudské emócie. Môže sa tak stať, že SM pacient je jednu chvíľu šťastný, druhú už však vzlykajúco plače. Spúšťačom týchto extrémnych náladových výkyvov môže byť aj niektorý z príznakov SM, a preto je dôležité najskôr zistiť, čo ich v skutočnosti vyvoláva. O náladových výkyvoch sa rozprávajte s vašim lekárom či psychológom, ale aj s blízkymi, aby ste boli spoločne schopní odhaliť pôvod tejto náladovosti. Okrem toho sa zdravo stravujte, hýbte sa a veľa odpočívajte.

Zdroje:

Články v sekcii Psychológia

Mám SM: Ako hovoriť o diagnóze s rodinou a okolím?

Neviditeľný príznak sklerózy multiplex: Ako zvládať rapídne výkyvy nálad?

Spoznajte štádiá SM: Ako ide čas so sklerózou multiplex?

Ide skleróza multiplex ruka v ruke s depresiou? Pozor, neliečená môže byť životu nebezpečná!

Aktuality a nové články

PODCAST: Odhaliť sklerózu multiplex je dosť problematické ‒ ja som začal zakopávať, hovorí Martin Malachovský

Ochorenie skleróza multiplex si nevyberá a svoje o tom vie aj operný spevák Martin Malachovský. Ako sám hovorí, SM-ku dostal ako „darček“ k päťdesiatke a vyrovnať sa s nevyliečiteľnou diagnózou nebolo vôbec jednoduché. 

 

Sexuológia a urológia

PODCAST: Nemusíme byť hneď Wim Hof, efekt na imunitu má aj 30-sekundová studená sprcha, hovorí MUDr. Jurčaga

Posilňovanie imunity je pre pacientov so sklerózou multiplex nesmierne dôležité. Jedným…

Fyzioterapia a pohyb

Benefity masáže pre SM pacienta

Už v dávnej histórii sa masáž využívala ako prostriedok pre celkové uvoľnenie organizmu.…

Všeobecné

Neliečená skleróza multiplex je nevyspytateľná. Prečo je liečba dôležitá, aj keď ataky absentujú?

Mnohí pacienti, ktorým bola diagnostikovaná skleróza multiplex, nič necítia. Ochorenie im…

Ďalšie

Najčítanejšie

Sexuológia a urológia

PODCAST: CBD a skleróza multiplex: Zmierni kanabidiol príznaky ochorenia? Odpovie neurologička Viera Hančinová

Od mája 2021 sa stane kúpa produktov s obsahom kanabidiolu, známeho aj ako CBD, legálna.…

Sexuológia a urológia

PODCAST: (Nielen) jarná únava u pacientov s SM: Ako s ňou bojovať?

Extrémna až chronická únava trápi drvivú väčšinu pacientov s ochorením skleróza multiplex.…

Rady sestričiek

Čo odporúča pacientom SM sestra?

Odporúčania sestričiek z pracovísk na liečbu SM, ktoré vám pomôžu pri vašej liečbe.

Ďalšie

Témy, ktoré vás zaujímajú

Kanadská modelka Ardra: SM ma má v hrsti. Snažím sa ale, aby mi nepanovala!

2. diel - Cvičenie svalov panvového dna II.

SM-kárska únava a lenivosť: Ako sa prinútiť hýbať?

Práca popri invalidnom dôchodku

Mám SM: Ako hovoriť o diagnóze s rodinou a okolím?

Pitný režim a SM: Ako je to s kávou či alkoholom?

Som mama so sklerózou multiplex: Tipy, ako to zvládať ešte lepšie!

Vrchná sestra SM centra Viera Priesolová: Lekár, sestra a pacient sú rovnocenní partneri

Príspevok na auto či kúpele: Na čo všetko má pacient s SM nárok a kedy mu vzniká?

PODCAST: Nemusíme byť hneď Wim Hof, efekt na imunitu má aj 30-sekundová studená sprcha, hovorí MUDr. Jurčaga

Partneri projektu