Pitný režim a SM: Ako je to s kávou či alkoholom?

Stravovanie a výživa

13.10.2021

Dôkladná hydratácia je pre ľudský organizmus nesmierne dôležitá a pre pacienta so sklerózou multiplex to platí niekoľkonásobne - dostatok vody počas dňa im môže pomôcť v prekonávaní nepríjemných príznakov ochorenia. Ako je to však napríklad s pitím alkoholu či obľúbenej kávy?

Dodržiavanie pitného režimu je veľmi dôležité počas celého roka. Nedostatočný príjem tekutín vedie k dehydratácii, ktorej dôsledky už na vlastnej koži pocítilo mnoho z nás. Jej prejavmi sú často nepríjemné symptómy či dokonca ochorenia. Obvykle sa dehydratácia prejavuje bolesťami hlavy, malátnosťou, dostaviť sa môžu závrate či únava.

K najvážnejším prejavom dehydratácie však patrí porucha funkcie obličiek, ktorú sprevádza znížená schopnosť vylučovať z tela produkty metabolizmu a lieky, ale aj riziko vzniku obličkových alebo močových kameňov. Neobvyklé nie je ani zápcha, opuchy dolných končatín, prípadne až strata vedomia v dôsledku hypotenzie vyvolanej nedostatkom tekutín v organizme (tzv. hypovolemický šok).

Koľko tekutín vypiť?

Aby k dehydratácii organizmu nedošlo, musíme pravidelne a pomerne veľa piť. Vo všeobecnosti platí, že na každých 15 kilogramov telesnej hmotnosti je vhodné za 24 hodín prijať 300 až 500 mililitrov tekutiny (ideálne vody). Človek s hmotnosťou 75 kilogramov by tak mal za deň vypiť cca 1,5 až 2,5 litrov tekutín. V prípade pacientov so sklerózou multiplex to však môže znamenať častejšiu návštevu toalety, a to najmä pre tých ktorí sa majú problémy s inkontinenciou a v prípade zvýšeného príjmu tekutín v poobedňajších hodinách aj častejšie nočné močenie. 

Ako teda postupovať, ak má pacient s SM nedostatočný príjem tekutín? Dôležité je na pravidelný pitný režim prechádzať postupne. Zvyšovanie množstva tekutín teda treba realizovať po troškách, najskôr pridaním jedného pohára vody v dopoludňajších hodinách. V prípade, že pacient navýšenie tekutín toleruje dobre, o týždeň môže skúsiť pridať do pitného režimu ďalší pohár vody, tento raz v poobedňajších hodinách. O množstve vypitých tekutín by mal mať pacient vždy prehľad a reagovať by mal aj na zmeny počasia. V tropických horúčavách by mal SM-kár, ale aj bežný človek, vypiť viac tekutín, spravidla o pol litra alebo až celý liter.

Pohár vody hneď zrána

Švédski vedci zistili, že pohár vody vypitý ráno po zobudení môže viesť k miernemu zvýšeniu krvného tlaku, čo sa môže v konečnom dôsledku prejaviť jednoduchším naštartovaním organizmu do vykonávania bežných denných aktivít.

A ako je to s pitným režimom konkrétne u pacientov s SM? Španielski vedci zistili, že jeho správne dodržiavanie vedie k znižovaniu únavy a slabosti. Zistená bola dokonca aj súvislosť medzi stupňom únavy a hustotou jeho moču. Aj keď si doma hustotu moču bežne nezmeriate, spoznáte ju podľa farby. Tmavožltý moč má hustotu vyššiu, zatiaľ čo svetlý moč reprezentuje nízku hustotu moču. Únava bola prirodzene najnižšia u pacientov s SM, ktorí mali moč svetložltý, podobný farbe citrónovej šťavy.

Kofeín či sladké nápoje

Väčšinu zdravého pitného režimu by mala spravidla tvoriť celkom obyčajná voda z kohútika, prípadne voda balená. Takáto voda sa odporúča aj na zapíjanie liekov, no v prípade takzvaných „minerálok“ by nemala obsahovať minerálov príliš veľa. Napríklad taký vápnik či horčík môžu ovplyvniť vstrebávanie a účinok niektorých liečiv. Ak hľadáte vhodnú alternatívu vody, siahnite po nesladených čajoch, napríklad ovocných alebo bylinkových.

A čo ostatné nápoje, ktoré možno pacienti s SM obľubujú, no môžu im uškodiť? Častou otázkou býva napríklad to, ako je to s kofeínovými nápojmi. Tie by mali pacienti s SM obmedziť, no úplne vyradiť ich zo života nemusia. Kávu, čierny alebo zelený čaj, kakao či energetické nápoje by si tak mali vychutnať v maximálne troch šálkach denne. To, že káva SM-károm vyslovene neškodí dokonca skúmali aj čínski vedci, ktorí nezistili žiadnu súvislosť medzi pitím kávy a SM-kou. 

Čo je však vhodné v prípade SM pacientov obmedziť, je príjem nápojov s vysokým obsahom cukru, ktoré môžu obsahovať až 12 čajových lyžičiek cukru v jednom jedinom pohári. Akokoľvek sú takéto nápoje chutné, prinášajú so sebou mnoho rizík, najmä riziko nadmerného priberania na telesnej hmotnosti. Samostatnou kapitolou je pitie ovocných štiav. Väčšina z nich totiž ovplyvňuje osud liečiv v organizme. V poslednom čase sa zistilo, že pitie jablkovej, pomarančovej alebo grapefruitovej ovocnej šťavy môže významne znížiť vstrebávanie mnohých druhov liekov, napríklad tie na vysoký krvný tlak, na alergie alebo nádorové ochorenia. Ovocné šťavy by tak mali aj pacienti s SM piť len v čase, keď neužívajú lieky, respektíve by mali lieky užiť najskôr 2 hodiny po ich vypití. Podobne by sa mali správať aj pri konzumácii jabĺk, pomarančov či grapefruitov.

SM a alkohol

Vplyvu konzumácie alkoholu na zdravotný stav pacientov s SM bola venovaná veľká pozornosť. V experimentálnych štúdiách sa dokonca ukázalo, že alkohol môže mať neuroprotektívny účinok. Účinky alkoholu na pacientov so sklerózou multiplex sú veľmi individuálne a súvisia s formou ich ochorenia. Zatiaľ čo mierne pitie alkoholu bolo spojené so spomalením progresie zdravotného postihnutia u pacientov s relaps-remitujúcou SM, u pacientov s progresívnou formou SM sa takéto výhody neprejavili, práve naopak. Konzumácia alkoholu u nich viedla k prehĺbeniu progresie ochorenia. 

Pitie alkoholu navyše zhoršuje kvalitu spánku, spôsobuje únavu a ospalosť a vysoký príjem alkoholu sa dokonca v niektorých štúdiách vyslovene spája so vznikom SM. V prípade relaps-remitujúcej formy SM však úplný zákaz pitia alkoholu nedáva zmysel, podmienkou by však mala byť umiernená forma pitia alkoholu. Pre pacientov s SM sa odporúča výlučne pivo a víno, pričom pri víne sa bavíme o maximálne 2 pohárikoch a pri pive 2 veľkých pivách denne. 

Čo sa destilátov týka, tie sú pre SM pacientov úplne nevhodné. Neodporúčajú sa najmä preto, že môžu meniť rýchlosť vstrebávania perorálne užívaných liekov a tiež ich vstrebané množstvo. Hlavným dôvodom je to, že určité lieky sa môžu vstrebávať s alkoholom príliš rýchlo, čo môže viesť až k akútnej intoxikácii. Pitiu väčšieho množstva alkoholu je potrebné sa vyhýbať za každých okolností, či ste pacient s SM alebo nie.  

KÓD MATERIÁLU: M-SK-00000730

ZDROJE:

  1. Jormeus A et al: Doubling of water intake increases daytime blood pressure and reduces vertigo in healthy subjects. Clin Exp Hypertens 2010; 32(7): 439-443
  2. Cincotta MC et al: Fatigue and fluid hydration status in multiple sclerosis: A hypothesis. Mult Scler 2016; 22(11): 1438-1443
  3. Malkki H. Multiple sclerosis: Dehydration might contribute to fatigue in MS. Nat Rev Neurol 2016; 12(10): 555
  4. Lin SD et al: The frequency of bowel and bladder problems in multiple sclerosis and its relation to fatigue: A single centre experience. PLoS One 2019; 14(9): e0222731
  5. Lu H et al: Coffee consumption is not associated with risk of multiple sclerosis: A Mendelian randomization study. Mult Scler Relat Disord 2020; 44: 102300
  6. Chen M et al: Food-drug interactions precipitated by fruit juices other than grapefruit juice: An update review. J Food Drug Anal 2018; 26(2S): S61-S71
  7. Pervin Z, Stephen JM: Effect of alcohol on the central nervous system to develop neurological disorder: pathophysiological and lifestyle modulation can be potential therapeutic options for alcohol-induced neurotoxication. AIMS Neurosci 2021; 8(3): 390-413
  8. Petric Z et al: Food-Drug Interactions with Fruit Juices. Foods 2020; 10(1): 33
  9. Johansson S et al: Associations between fatigue impact and lifestyle factors in people with multiple sclerosis - The Danish MS hospitals rehabilitation study. Mult Scler Relat Disord 2021; 50: 102799
Odborný asistent v sekcii Stravovanie a výživa

PharmDr. Josef Suchopár

Josef Suchopár sa narodil v roku 1958. Je absolventom Farmaceutickej fakulty University Karlovy v Hradci Králové (1981) a absolventom druhej atestácie v odbore klinická farmácia (1987). Viac ako 10 rokov pracoval ako klinický farmaceut v nemocnici pri ležiacich pacientoch. Ďalej pracoval 4 roky na Ministerstve zdravotníctva ako riaditeľ odboru a ako námestník ministra. Posledných 20 rokov sa venuje problematike bezpečnosti liečiv. Je externým prednášajúcim na Lekárskej fakulte University Karlovy v Prahe, lektor atestačných kurzov IPVZ v Prahe, člen České farmalogické společnosti a České společnosti pro parenterální a enterální výživu. Je autorom alebo spoluautorom 95 článkov v odborných časopisoch, autorom kapitol a editor monografie „Remedia Compendium“ I. až V. Vydaní a v I. až IV. elektronického vydania, autorom kapitol a editor publikácie „Vademekum lékových interakcí Infopharm“, spoluautorom skrípt pre farmaceutickú fakultu  „Klinická farmacie pro Farmaceutickou fakultu“, autor alebo spoluautor viac ako 75 prednášok na kongresoch v ČR i v zahraničí.

Autorom fotografie je Peter Krajčovič

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu