PODCAST: Nemusíme byť hneď Wim Hof, efekt na imunitu má aj 30-sekundová studená sprcha, hovorí MUDr. Jurčaga

Podcasty

06.05.2022

Posilňovanie imunity je pre pacientov so sklerózou multiplex nesmierne dôležité. Jedným z efektívnych nástrojov je aj otužovanie, ktoré sa často spája so známym „ľadovým mužom“ – Wim Hofom. Je však otužovanie pre pacientov s SM to pravé?

Otužovanie je posledné roky veľmi trendy. K popularite ľadových spŕch, kúpeľov či ponorov do zamrznutých jazier nepochybne prispel Wim Hof, nazývaný aj „ľadový muž“, ktorému sa svoju Wim Hofovu metódu podarilo rozšíriť do všetkých kútov sveta. Je však táto metóda vhodná pre každého, konkrétne pre pacientov so sklerózou multiplex? A čo otužovanie ako také? Aj na tieto otázky v podcaste odpovedá neurológ pplk. MUDr. František Jurčaga, PhD., MPH, prednosta neurologickej kliniky SZU Univerzitnej nemocnice – Nemocnice svätého Michala a vedúci Centra pre liečbu a diagnostiku sklerózy multiplex.

Články v sekcii Podcasty

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu