PODCAST: Rizikové je pre pacientky so sklerózou multiplex obdobie po pôrode, vysvetľuje neurologička Viera Hančinová

Podcasty

21.10.2022

Tehotenstvo a materstvo sú pre mnohé pacientky so sklerózou multiplex strašiakom. V minulosti sa im totiž ani jedno, ani druhé neodporúčalo. Súčasné poznatky však tvrdia opak. Obdobie gravidity je pre SM-kárky často obdobím, kedy sú oslobodené od nepríjemných atakov. A čo obdobie po pôrode?

Mamou sa chce stať takmer každá žena. Pacientky so sklerózou multiplex však boli od tehotenstva a materstva v minulosti skôr odrádzané. Dnes je všetkému inak a súčasné medicínske poznatky hrajú v ich prospech.

Ukázalo sa, že materinský pud a jeho naplnenie je veľmi dôležitou súčasťou života ženy,“ vysvetľuje neurologička MUDr. Viera Hančinová z SM ambulancie v Ružinove a dodáva, že k pacientkám, ktoré sú spolupracujúce a zaliečené pristupujú v ambulancii v období tehotenstva a pôrodu ako k zdravým ženám.

Dôležité je obdobie po pôrode

V súčasnosti je známe, že tehotenstvo pacientkám s SM-kou skôr prospieva ako škodí. Počas gravidity sa totiž väčšina z nich teší z obdobia bez nepríjemných ťažkostí či relapsov. Podľa neurologičky Viery Hančinovej je však kľúčové skôr obdobie po pôrode, kedy by mali pacientky s SM nastúpiť na liečbu čím skôr.

Chcete sa o téme tehotenstva a materstva pacientok so sklerózou multiplex dozvedieť viac? Vypočujte si podcast:

Články v sekcii Podcasty

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu