PODCAST: Vylieči transplantácia kmeňových buniek pacienta so sklerózou multiplex? Odpovedá neurologička Darina Slezáková

Podcasty

20.10.2022

Transplantácia kmeňových buniek v súvislosti s liečbou sklerózy multiplex sa vykonáva už aj na Slovensku a pacienti tak za ňou cestovať do zahraničia nemusia. Neurologička MUDr. Darina Slezáková v podcaste hovorí, ako liečba sklerózy multiplex kmeňovými bunkami prebieha a nakoľko je účinná. 

Skleróza multiplex je chronické neurodegeneratívne ochorenie, ktoré je v súčasnosti vďaka modernej medicíne efektívne liečiteľné. Najnovšie sa v tejto súvislosti často skloňuje téma transplantácia kmeňových buniek. Spoločne s neurologičkou MUDr. Darinou Slezákovou, PhD. z SM centra Bratislava Kramáre, sa na túto liečebnú metódu pozrieme bližšie a povieme si aj, či má táto liečba budúcnosť a či od nej možno naozaj očakávať úplné vyliečenie. 

Čo sa dozviete v podcaste: 

  1. Je transplantácia kmeňových buniek pri ochorení skleróza multiplex naozaj taká účinná?
  2. Ako táto liečba prebieha?
  3. Pre ktorých pacientov s diagnózou skleróza multiplex je táto liečba vhodná a aké sú jej riziká?
  4. Realizuje sa transplantácia kmeňových buniek u pacientov s roztrúsenou sklerózou aj na Slovensku?

Články v sekcii Podcasty

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu