Sexuálne problémy žien s SM: Ako sa vysporiadať so zníženým libidom či suchou pošvou?

Sexuológia a urológia

22.01.2020

Aké sexuálne problémy najčastejšie trápia ženy s SM, ako vznikajú a ako sa s nimi môžu pacientky vysporiadať v záujme zlepšenia kvality svojho sexuálneho života?

Skleróza multiplex (SM) štatisticky postihuje ženské pohlavie až trikrát viac ako to mužské. Obe pohlavia sa však trápia s rovnakými či veľmi podobnými problémami, napríklad aj v sexuálnej oblasti. Aké sexuálne problémy najčastejšie trápia ženy s SM, ako vznikajú a ako sa s nimi môžu pacientky vysporiadať v záujme zlepšenia kvality svojho sexuálneho života?

Znížené libido a ďalšie

Ako dobre vieme, skleróza multiplex ako neurologické ochorenie napáda centrálny nervový systém, čo spôsobuje mnohé zdravotné ťažkosti, a to aj v sexuálnom živote pacienta. Rôzne druhy sexuálnej dysfunkcie teda pre pacientov s SM nie sú ničím zriedkavým, práve naopak. Výskumy potvrdzujú, že sa s nimi SM pacienti skôr či neskôr v priebehu svojho ochorenia stretnú. U žien sú najčastejšími sexuálnymi dysfunkciami najmä znížené libido, teda chuť na sex, ťažkosti s dosiahnutím orgazmu, vaginálna suchosť a s tým spojený bolestivý pohlavný styk.

Čo tieto problémy spôsobuje? Ako pri iných príznakoch SM aj tu môže byť na vine priamo poškodenie nervov v spojitosti s podstatou SM. V tomto prípade teda ochorenie ničí centrá v mozgu, ktoré riadia sexuálne procesy v tele. Niektoré sexuálne dysfunkcie môžu byť sprievodným príznakom iných symptómov SM, napríklad extrémnej únavy, kŕčov, svalovej necitlivosti alebo problémov s močovým mechúrom. Do tretice prichádza na rad aj psychická stránka — sexuálne problémy môže spôsobovať nízke sebavedomie v súvislosti s SM, nedôvera v seba samého ako sexuálneho partnera či naštiepená sexuálna identita pacienta.

Základ je komunikácia

Sexuálne problémy sú pre pacientky s SM ťažké a často sa o nich odmietajú rozprávať či už s odborníkom alebo s partnerom. Opak je však cesta a podľa lekárov by mali pacientky tému sexuálnych dysfunkcií nahodiť u neurológa, a to čo najskôr. Ten bude zrejme pátrať po ich príčinách a je možné, že navrhne aj konkrétnu liečbu, a to hlavne ak ide o vedľajší účinok iných symptómov SM, napríklad depresie alebo vedľajší účinok liekov, ktoré na SM pacient užíva.

Komunikovať sa oplatí okrem ambulancie aj na domácom fronte, so svojím partnerom. Vo vzťahu pacientov s SM, ktorí intímne problémy skrývajú, sa môže vyskytnúť napätie a s tým spojené partnerské problémy. Odborníci preto odporúčajú s partnerom otvorene o sexuálnych problémoch hovoriť a neodkladať rozhovor na neskôr, aby sa nestalo, že sa vás partner začne cítiť odstrkovaný či nechcený. Na rozhovor si nájdite pokojné miesto, dostatok času a vopred si premyslite, čo budete hovoriť. Partnera ubezpečte, že vám na ňom záleží a že vás stále priťahuje.

Ako problémy riešiť?

Na záver sa dostávame k tomu, ako problémy so sexualitou riešiť. Čo sa vaginálnej suchosti týka, vhodné je vyskúšať rôzne lubrikanty dostupné na trhu a pomôcť môže aj dlhšia predohra. Ak má pacientka skôr problém s dosiahnutím orgazmu, odporúča sa do programu zaradiť dlhšiu predohru, nové polohy a rôzne sexuálne pomôcky. Niekedy je potrebné najprv identifikovať zdroj bolesti, aby sa mohla nastaviť potrebná liečba.

Budovanie intimity

Pamätajte, že intimita nie je len o sexe, ale aj o dotykoch, sexuálnej stimulácii, bozkoch a podobne. Preto odborníci pacientom s SM odporúčajú sústrediť sa skôr na iné sexuálne praktiky, než na samotný sex a dosiahnutie orgazmu. Skúste s partnerom viac experimentovať, napríklad prostredníctvom sexuálnych hier, aby ste svoj sexuálny život okorenili. Uvidíte, že medzi sebou takto vybudujete úplne novú intimitu postavenú na iných základných stavebných kameňoch od tých, na ktorých vo vašom vzťahu stála doposiaľ.

Zhrnutie na záver

Pacientov s SM často trápia problémy v sexuálnej oblasti definované ako sexuálne dysfunkcie. U ženských pacientok to býva najmä problém s dosiahnutím orgazmu, bolestivý pohlavný styk, vaginálna suchosť a všeobecne znížené libido. Väčšina týchto problémov je však liečiteľná, preto by o nich mali pacientky hovoriť ako s odborníkom, tak i s partnerom. Komunikácia je pri daných problémoch kľúčová k dosiahnutiu kvalitnejšieho sexuálneho života v partnerskom živote.

Zdroje:

Odborný asistent v sekcii Sexuológia a urológia

MUDr. Jozef Dubravický

Doktor MUDr. Jozef Dubravický vyštudoval Fakultu všeobecného lekárstva Univerzity Komenského v Bratislave kde promoval v roku 1996. Po ukončení lekárskej fakulty začal pracovať v Univerzitnej Nemocnici Bratislava – Kramáre ako sekundárny lekár a od roku 2013 ako vedúci oddelenia. Atestačné skúšky I. a II. stupňa z urológie zložil v rokoch 1999 a 2005, atestačnú skúšku z andrológie zložil v roku 2010, z intervenčnej ultrasonografie roku 2012 a napokon z onkourológie roku 2015. Absoloval niekoľko štúdijných pobytov v zahraničí. Okrem toho navštívil počas krátkych návštev niekoľko popredných kliník v Európe i v USA a je členom Európskej urologickej spoločnosti (EAU).

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu