Skleróza multiplex a COVID-19: Ovplyvňuje diagnóza priebeh ochorenia?

Všeobecné

27.04.2021

Predstavuje ochorenie COVID-19 pre pacientov so sklerózou multiplex zvýšené riziko a ak sa už pacient koronavírusom nakazí, má prerušiť svoju liečbu? Aj na tieto otázky sa dozviete odpoveď v prepise podcastu s neurologičkou Darinou Slezákovou.

ČÍTATE PREPIS PODCASTU: Ovplyvňuje skleróza multiplex závažnosť priebehu ochorenia COVID-19?

Dobrý deň milí poslucháči, počúvate podcast Zdravissimo, dnes venovaný špecifickej téme. Hovoriť budeme o diagnóze skleróza multiplex a našou hostkou bude neurologička Darina Slezáková. Zameriame sa najmä na to, či pre pacientov s touto diagnózou predstavuje vírus Covid-19 zvýšené riziko. Tiež si povieme niečo viac o nástrahách chrípkového obdobia, ktoré sa nezadržateľne blíži. Moje meno je Kristína Balúchová a prajem vám príjemné počúvanie. 

Moderátorka: Druhá vlna pandémie COVID-19, ktorej práve čelíme, priniesla aj druhú vlnu obáv. Strach z ochorenia trápi mnohých pacientov s chronickými diagnózami. Medzi ne patrí skleróza multiplex. Môže sa stať, že pacienti pri pravidelnej kontrole nestihnú prediskutovať najnovšie informácie ohľadom COVID-u so svojím lekárom. A práve v tom nám môže pomôcť naša vzácna hostka, doktorka Darinka Slezáková. Dobrý deň, vitajte. 

D.S.: Ďakujem veľmi pekne za pozvanie, prajem príjemné popoludnie všetkým poslucháčom. 

Moderátorka: Trošku sme to už aj načrtli, pani doktorka, ako vnímate zatiaľ vy tento zvláštny covidový rok 2020?

D.S.: Vnímam ho asi tak ako všetci ostatní. Rok (pozn. redakcie – rok 2020) začal vlastne celý tak, že počúvame stále zo správ rôzne počty, čo sa dialo v zahraničí a mysleli sme si, že sa nás to nejako netýka. Zrazu to však bolo tu, všetko sa zavrelo, ľudia sa prestali stretávať a mali strach sa pomaly pozrieť na suseda. Čiže, áno aj ja som prežívala túto úzkosť, obavy, a tak ďalej, čo bude. Začala som počúvať podcasty, začala som behávať, boli sme s malým aj so psami stále vonku, takže my sme nejako v tomto smere nestrácali.

Máme to šťastie, že bývame v takej krásnej dedine, volá sa Marianka a sme pri lese v prírode ale bolo mi veľmi, veľmi ľúto tých ľudí, ktorí boli zavretí v panelákoch, tých ktorí prišli o prácu a veľmi som sa tešila, keď sa to cez leto uvoľnilo, že bolo lepšie. Medzitým som nastúpila do práce a teraz tu máme druhú vlnu a veľa konšpirátorov, hoaxov, ľudia sú zmätení, nevedia čo môžu čakať. Čiže tá atmosféra, ktorú vnímam aj ja veľmi intenzívne, nielen medzi pacientami ale aj v práci a medzi mojimi priateľmi je taká veľmi zlá, dusná. Tiež je to pre mňa prvýkrát v živote, nemyslela som si, že budem niečo také zažívať. Nechcem si ale predstaviť, čo zažívajú ľudia, ktorí sú vo vojne a tak ďalej. Čiže myslím si, že s týmto by sme sa mali popasovať.

Moderátorka: Áno, treba to určite brať vážne. My sme sa už v rámci predprípravy dotkli toho, že si treba dávať pozor na zdroj informácií, s ktorými pracujeme takže sa teším, že sa dnes venujeme téme pandémia a SM-ka. Naším poslucháčom dávame hneď takto na úvod do povedomia stránku www.smasistent.sk, kde nájdu odborné informácie o svojom ochorení a manažmente liečby, a taktiež tu nájdete všetky nové informácie o témach, ktoré sa pacientov s ochorením SM môžu týkať. A určite bude na stránke zavesený aj tento podcast. Pani doktorka, skúsme si ešte tak veľmi stručne povedať, že čo to je ten COVID-19 a hlavne aké riziká predstavuje pre pacientov s diagnózou SM.

D.S.: Čo je COVID-19 už dnes vie asi každý. Ja som neurológ, takže ja budem o ňom hovoriť  len stručne, okrajovo. Vieme teda, že to je ochorenie, ktoré u väčšiny ľudí vyzerá asymptomaticky a vieme, že sú ľudia, ktorí sú náchylní na ťažký priebeh ochorenia. Medzi nich patria starí ľudia, onkologickí pacienti, imunokompromitovaní ľudia, ľudia obézni, ľudia s vysokým tlakom a teda vraví sa, že vyššia veková skupina. Avšak poznáme prípady a myslím, že ich aj viac pribúda, ľudia ktorí boli zdraví, športovali, mladí a v dobrej kondície a boli ťažšie postihnutí alebo trpia tzv. long COVID-om, o ktorom sa začína v poslednej dobe viac hovoriť. Sú to vlastne príznaky, ktoré pretrvávajú veľmi dlho, v podstate mesiace. Odkedy vieme o tomto ochorení, ľudia sa sťažujú, že v podstate fungujú ako dôchodcovia. Čiže toto je ku COVID-u ako takému.

No ale dobrou správou pre našich pacientov s roztrúsenou sklerózou je, že sa na základe registrov, výskumov a štatistík, ktoré prebiehajú naozaj intenzívne, zistila základná vec, že nie sú viac rizikoví na toto ochorenie v porovnaní s bežnou populáciou a že vlastne tie rizikové faktory, ktoré sú u bežnej populácie o ktorých som pred chvíľkou hovorila ako sú obézni alebo teda rôzne komorbidity, ochorenia obličiek či pečene a tak ďalej, ktoré vlastne pacienta predisponujú na ťažší priebeh COVID-u, tak vlastne u tých SM-károv sú také isté.

Čiže to, že mám SM-ku neznamená, že budem mať automaticky COVID alebo že bude u mňa automaticky toto ochorenie ťažšie prebiehať. Môžeme to rozobrať aj na drobné. Čo sa vlastne týka tej imunomodulačnej liečby, na ktorú sú pacienti nastavení, niektorá ich dokonca aj chráni pred ťažším priebehom. Takže v tomto smere sme optimistickí.

Moderátorka: To je výborná správa. Zaznamenali ste medzi svojimi pacientami niekoho, kto bol nakazený vírusom? Ak áno aký to malo priebeh, prípadne máte nejaké informácie zo zahraničia či sú tam nejaké odchýlky?

D.S.: U nás konkrétne v našom SM-centre nie, neviem o tom. Nejakí pacienti písali, že sa pôjdu testovať lebo boli v kontakte s nakazeným. Neviem teda o nikom chorom. Viem, že jedna kolegynka, ktorá je z iného SM-centra mi dnes spomínala že jej pacient má COVID a v podstate nemá nejaké vážne príznaky ale vravím, to sa môže ešte vyvinúť, takže nechcem toto ochorenie určite bagatelizovať.

Zo zahraničia máme oveľa viac informácií, ktoré boli aj recentne publikované. Veľmi rozsiahly výskum prebieha a prebiehal v Anglicku, kde sa robil obrovský register. Oni tam majú už dlho register SM pacientov a zistili na základe pomerne vysokej vzorky pacientov (vyše 5-tisíc), že tá incidencia alebo ten výskyt COVID-u medzi týmito pacientami bol zhruba 10 %. V podstate potvrdili to, čo sa následne potvrdilo aj v Amerike či iných štátoch, kde sledujú pacientov v registroch, že tá incidencia nie je vyššia alebo ten výskyt tohto ochorenia medzi zdravou alebo bežnou populáciou a SM pacientami.

Čo sa týka priebehu, ako som už aj spomínala tú liečbu, určitý druh imunosupresívnej liečby akoby tých pacientov chránil pred tou vystupňovanou imunologickou reakciou, ktorú vírus vyvoláva v pľúcach. Čiže v podstate u nich očakávame skôr miernejší priebeh. Všeobecne u našich pacientov s SM-kou očakávame skôr symptomatický ako asymptomatický priebeh, vzhľadom na to že sú liečení a majú rôzne iné ťažkosti, komorbidity a postihnutia, sú možno horšie mobilní avšak nie sú ohrození nejakým tým ťažším priebehom alebo predisponovaní. Pokiaľ teda nemajú aj tie faktory, ktoré som spomínala pri bežnej populácii.

Moderátorka: Ako teda postupovať, ak mám SM-ku a mám symptómy? Našla som mnoho diskusií najmä na sociálnych sieťach, kde ľudia debatovali práve o tom, či to neznamená, že treba prerušiť liečbu alebo ako postupovať? Čo s tým?

D.S.: Je to veľmi individuálne. Pokiaľ pacient nemá príznaky a je iba COVID pozitívny, liečba sa neprerušuje. Pokiaľ samozrejme má nejaké príznaky a samozrejme závisí aj od toho, aký druh liečby má, či má nejakú ľahšiu liečbu alebo interferóny, alebo injekčnú liečbu alebo biologickú liečbu, je to veľmi individuálne. Globálne sa ale liečba neprerušuje ale samozrejme pokiaľ sa objavia nejaké ťažkosti, tak určite áno. Závisí ale od toho, na akej liečbe pacient je. Lebo tá liečba dnes, trebárs sa dávajú infúzie raz za pol roka alebo raz za mesiac, je to teda veľmi špecifické.

Moderátorka: Neexistuje asi nejaké plošné riešenie, každopádne by sme mali apelovať na to, že vždy do vyžaduje konzultáciu s lekárom.

D.S.: Presne to som chcela povedať. Nikdy bez konzultácie so svojím lekárom neprerušujte dlhodobú imunomodulačnú liečbu, pretože ste ohrození atakom s následnou invalidizáciou. Z COVID-u sa viete dostať, v tom dobrom prípade samozrejme. Nehovorím, že vždy ale to riziko, že dostanete atak kvôli tomu, že ste neoznámili lekárovi, že sa bojíte a prerušujete liečbu a budete invalidizovaní, myslím si, že to vás môže oveľa viac poškodiť.

Moderátorka: Ja som veľmi rada, že vaše slová nahrávame a vieme sa k tomu vrátiť, lebo som chcela povedať, že toto by sme si naozaj mali poznačiť. Takže ďakujem za takéto zhrnutie. Poďme si ale povedať, či existuje nejaký spôsob, ako sa chrániť. Existujú samozrejme všeobecné opatrenia a odporúčania, o nich veľmi dobre vieme. Ale čo môžeme ešte urobiť. Povzbudenie imunity, zamerať sa na životný štýl alebo psychiku, psychohygienu...

D.S.: Ďakujem veľmi pekne za túto otázku, lebo ma to veľmi hnevá, keď vidím len samé negatívne správy a počty nakazených ako to hovoria v televízii, ktoré sú hororové. V prvom rade hovoríme o pozitívnych, nie nakazených ako to hovoria a v druhom rade mi nesmierne chýba ten apel na imunitu, pohyb a psychické zdravie. Čo je v dnešnej dobe extrémne dôležité. Čiže určite vitamín D, nesmierne dôležitý vitamín C, betaglukán, čiže posilňovať imunitu. Ja osobne si dávam aj rybí olej, omega 3 mastné kyseliny, dávam to aj svojmu dvojročnému synovi. Predtým som bývala veľmi často chorá ale odkedy si dávam takéto kombo, odkedy začala korona, som nebola ani raz chorá. Naozaj si dávam pozor, aby sme mali doma vitamín D, vitamín C, rybí olej, probiotiká a na toto nabádam aj svojich pacientov.

Rovnako ich nabádam aj k tomu, aby sa aktívne hýbali pokiaľ to ich stav dovoľuje, aby išli na prechádzku, robili kardio, cvičenie v domácom prostredí. Čokoľvek čo ich stav dovoľuje a robili všetko hlavne pravidelne a do takej miery, aby ich to neunavovalo. Veľa našich pacientov alebo gro našich pacientov trpí nesmiernou únavou, ktorú si bežný človek nedokáže predstaviť, lebo si myslí, že to je ako keď prídem unavený z práce, ale tú ich extrémnu únavu si my proste ako bežní ľudia nevieme ani len predstaviť. Práve toto je pre nich takým limitujúcim faktorom, prečo mi veľa pacientov hovorí, že pani doktorka ja nevládzem cvičiť, nemôžem cvičiť. A ja im stále hovorím, musíte sa prekonať, musíte cvičiť ale pravidelne a dávkujte si to. Ak niečo robíte pravidelne, tak sa to časom odrazí. Svaly sú orgánom, sú zásobárňou kyslíka, čím viac budete mať pohybu, tým budete viac osvalený, budete v lepšej kondícii, tým menej bude človek unavený. Teraz hovorím veľmi zjednodušene, snažím sa veľmi apelovať na pacientov aby boli aktívni.

A samozrejme tá strava. Strava je veľmi dôležitá pri SM-ke, ukazuje sa, že na stav našich pacientov najlepšie vplýva kombinácia ketogénnej diéty a stredomorskej stravy. To znamená vyhýbať sa červenému mäsu, ťažkým, tučným potravinám a preferovať ovocie, zeleninu. Ja by som trošku obmedzila hlavne to pečivo, biele pečivo. Nechcem teraz hovoriť, aby si to ľudia nemýlili s bezlepkovou diétou.

Moderátorka: To som sa chcela opýtať, lebo teraz je to také moderné...

D.S.: Nie, bezlepková diéta u človeka, ktorý nemá celiakiu, určite nie. To je teraz taký boom, že všetci sú gluten, lactose free a neviem čo ešte všetko free. Je pravda, že časť pacientov s SM-kou má intoleranciu lepku, že boli u nich zistené protilátky. My sme skúšali u niektorých pacientov, ktorí boli viac unavení, že obmedzili lepok. Pozor, nedržali bezlepkovú diétu, nekupovali si žiadne bezlepkové potraviny. Oni proste obmedzili pečivo alebo začali kváskovať, a tak ďalej a tá únava sa im zlepšila, zlepšil sa im stav. Nehovoríme tu o bezlepkovej diéte ako takej, to by mohlo byť škodlivé u pacienta, ktorý nemá žiadne príznaky celiakie. 

Moderátorka: Presuňme sa od COVID-u ku chrípke. Predsa len sa blíži chrípkové obdobie, ktorého sa možno mnohí aj obávame. Je pre pacienta s SM-kou chrípka riziková a ako sa chrániť?

D.S.: Áno, je riziková, pretože všetky najmä vírusové infekcie ohrozujú pacientov atakom, to znamená zhoršením stavu, ktorý môže infekcia vyprovokovať. Preto je ideálne dať sa proti chrípke zaočkovať. Jednak je to v tomto období dôležité aj z toho dôvodu, že keď budete chorí v tom decembri, januári, keď bude chrípková sezóna v plnom prúde, vy budete vedieť či to je COVID alebo či to je chrípka. Keď ste zaočkovaní proti chrípke, tak logicky z toho vychádza to druhé. Aj keď vieme, že budú k dispozícii, sú testy, ktoré odlíšia COVID a chrípku. Zaočkovať sa proti chrípke je nesmierne dôležité pre našich pacientov, pre diabetikov, pre starších ľudí, dokonca tehotné ženy sa dávajú očkovať proti chrípke, zdravotní pracovníci.

Čo je dôležité povedať je, že naši pacienti sú bezpečne očkovaní iba neživými vakcínami. Živé vakcíny sú pre nich ohrozujúce, môžu im vyvolať atak. Tam sú zmeny v imunitnom systéme. Čiže bezpečné sú očkovania proti chrípke, proti hepatitídam a proti tetanu. Vakcína proti chrípke je v tomto smere naozaj veľmi dôležitá.

Moderátorka: Čo sa týka nejakých opatrení, je to asi identické s tým, čo sme si hovorili predtým. Zamerať sa na životný štýl, imunitu...

D.S.: A na psychiku. Ja osobne už nepozerám televízne noviny absolútne, pozerala som na začiatku korony ale to sa proste nedá vydržať. Nepozerám už ani tlačové besedy, aby sa mi nezdvíhal tlak. Je mi úprimne ľúto, že ľudia nedodržiavajú opatrenia a nariadenia, ktoré majú zmysel, nehovorím že všetky — tiež sa mi niektoré nepáčia. Nedodržujú ich preto, lebo sa politici hádajú na sociálnych sieťach a tento štát ide cez nejaký Facebook. Je to smiešne a vyvoláva to v ľuďoch neistotu. Aj vo mne to vyvoláva neistotu a potom to dáva priestor práve konšpirátorom a hoaxom, čo je strašné. 

Ľudia na sociálnych sieťach zdieľajú také hlúposti, aj ľudia inteligentní čo som sama videla a bola som z toho zhrozená. Aj títo ľudia už otočili, lebo vidia, že situácia je vážna, extrémne vážna, preto prosím buďme k sebe ohľaduplní, nosme rúška ak sme v blízkom kontakte s ľuďmi, dodržiavajme hygienu. Úprimne je mi extrémne ľúto, že niektoré opatrenia potom tým, že ich ľudia bojkotujú a hejtujú ich, lebo sa im nepáči politická scéna, stráca sa základné a pointa je, že vírus je vážny problém, kolabujú zdravotné systémy a nedostáva sa starostlivosť pacientom s inými diagnózami, napríklad aj pacientom s SM-kou. 

My ešte fungujeme štandardne. Regionálne rozdiely zatiaľ sú a aj budú a treba si uvedomiť jednu zásadnú vec, že vírus postihuje najmä starých ľudí. A sociálna starostlivosť o starých ľudí je u nás taká, že ich nie je kam umiestniť ani v časoch bez korony. A teraz si zoberte, že momentálne keď už sú ohrozené aj domovy sociálnych služieb, uzatvárané a tak ďalej, tak z tej nemocnice ich tam už nedostanete. To je to, čo je problém, ďalší faktor. Nie je to sranda, nie je to žiadna chrípôčka, treba byť ohľaduplní a zodpovední, aj keď sa mi nepáčia nariadenia zo strany vlády, autority treba rešpektovať. Nehovoria to len tak.

Moderátorka: Presne tak, všetci za jedného, jeden za všetkých, treba k tomu pristupovať zodpovedne. Prevádzka SM centier — máme nejaké obmedzenia, čo sa týka prevádzky samotných ambulancií, prípadne kúpeľnej liečby, komunikácie s lekármi a tiež by ma zaujímalo, či sa pacienti majú obávať návštevy SM centra vzhľadom na medializáciu prípadov, kedy boli COVID-om nakazení samotní zdravotníci.

D.S.: My zatiaľ fungujeme v štandardnom režime. Ako som už spomínala, myslím si, že regionálne rozdiely budú podľa aktuálnej epidemiologickej situácie v danom meste alebo v danej nemocnici. Vieme ale stále vychádzať z dát, že tí ľudia sa najviac nakazia doma. Mne sa osobne napríklad nepáči, že sa zatvorili reštaurácie, toto si neodpustím povedať, lebo viem, že dáta z okolitých krajín hovoria, že ľudia sa viac nakazia doma ako v reštauráciách, kde je dodržiavaná hygiena a odstupy. A ľudia, keď sa zavrú reštaurácie, sa viac stretávajú doma.

Čiže nemyslím si, že nejaké gro prenosu je v zdravotníckych zariadeniach. To, čo ste vy spomínala, že sa ľudia nakazili v zdravotníckych zariadeniach, to sú ľudia, ktorí pracujú priamo s týmito pacientami alebo teda sú v takzvanej prvej línii, v ktorej my v SM centrách nie sme. My dodržiavame hygienické štandardy, pokiaľ pacient príde v rúšku, umýva si ruky, my sme tam všetci zarúškovaní. 

Rúška sú veľmi dôležité v tom, že znižujú nálož toho vírusu, to by som odkázala všetkým tým hejterom. Ja viem, že rúško ma neochráni pred vírusom ale minimálne zníži tú nálož a ten priebeh bude miernejší, to je proste fakt. Ani sa rúškom neudusím ani nič podobné, takže si myslím, že pacienti by nemali svoj stav zanedbávať a mali by chodiť na kontroly, pokiaľ im z našej strany nebude oznámené niečo iné, čo si nemyslím, že bude.

Moderátorka: Výborne, pani doktorka máte pre nás ešte nejaké záverečné odporúčanie, pre našich pacientov?

D.S.: Nepozerajte televízne noviny (J), skúste selektovať informácie a hlavu hore. Dbajte na svoju imunitu, aby ste boli psychicky v pohode, choďte čo najviac von, čítajte knihy a dodržiavajte základné hygienické opatrenia a vírus raz odíde. Hovoria to aj epidemiológovia a všetci ostatní odborníci len musíme momentálne toto ťažké obdobie vydržať. Ak budú dostupné vakcíny, choďte sa zaočkovať proti chrípke.

Moderátorka: Ďakujem, že ste ku nám prišli.

D.S.: Ďakujem pekne.

Naše dnešné Zdravissimo sa končí. Veríme, že sme vyčerpali všetky hypotetické otázky, ktoré by pacienti sami položili našej vzácnej hostke, doktorke Darinke Slezákovej. Náš rozhovor nájdete na Spotify aj na ďalších podcastových aplikáciách. Na stránke www.smasistent.sk nájdete aktuálne informácie týkajúce sa manažmentu liečby SM-ky a tiež články od odborníkov, ktoré by vás mohli zaujať. Budeme radi, ak naše Zdravissimo odporučíte aj svojim priateľom, sledovať nás môžete aj na našej facebookovej stránke Zdravissimo — podcasty o zdraví. Nech sa vám darí a dopočutia nabudúce.

Podcast vznikol s podporou spoločnosti Roche Slovensko. Kód: M-SK-00000288.

Odborný asistent v sekcii Všeobecné

MUDr. Darina Slezáková PhD

MUDr. Darina Slezáková PhD, narodená v 1982 v Trnave, po ukončení štúdia na Lekárskej fakulte začala pracovať od 09/2007 na 2.neurologickej klinike LFUK a UNB, kde od 09/15 pôsobí ako vedúci lekár Centra pre liečbu SM. Aktívne sa zúčastňuje odborných podujatí s témou sclerosis multiplex, publikuje, prednáša pre odbornú verejnosť a pacientov. Venuje sa tiež vyúčbe študentov LFUK, výskumnej činnosti. Zaujíma sa o celistvý prístup k pacientovi a komplementárnu starostlivosť, v SM Centre prebehli napr projekt s FTVŚ zameraný na fyzioterapiu a cvičenie u pacientov, tai chi program, v pláne je vplyv stravovania na SM pacientov.

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu