SM-kárska únava a lenivosť: Ako sa prinútiť hýbať?

Fyzioterapia a pohyb

18.08.2021

Chronická a neznesiteľná únava je jedným z najčastejších príznakov sklerózy multiplex. Tá môže spájať svoje sily s lenivosťou, čo v konečnom dôsledku znamená u SM pacienta absenciu pohybu. Ako lenivosť poraziť a prinútiť sa k aktívnemu pohybu?

Aktívny pohyb je pre pacienta so sklerózou multiplex nesmierne dôležitý. Aj keď pred ním lekári v dávnejšej minulosti vystríhali, dnes je jasné, že práve pravidelný pohyb dokáže pacientov s SM-kou rozhýbať, dokáže prispieť k udržiavaniu rovnováhy ich tela a v neposlednom rade sa púšťa aj do boja s neznesiteľnou, často chronickou únavou. Práve tá však často pacientov paralyzuje natoľko, že sa hýbať jednoducho nedokážu prinútiť. Ako bojovať s únavou spojenou s lenivosťou?

Šetrenie energie sa počíta

Poraziť únavu a zostať športovo aktívnymi vyžaduje aj zmeny v bežnom živote. SM pacienti sa musia naučiť najmä to, ako šetriť energiu pri každodenných činnostiach a ušetrenú energiu potom zužitkovať na cvičenie a pohyb.

V prvom rade sa odporúča plánovať svoje povinnosti vopred. Zabúdať by pritom pacienti s SM nemali ani na plánovanie oddychu, a to ešte skôr ako na nich doľahne neprekonateľná únava. SM-kári by sa tiež mali ďalej vyhýbať činnostiam a prostrediam, ktoré v nich únavu vyvolávajú. Môže to byť napríklad horúci kúpeľ alebo extrémne vysoká vonkajšia teplota.

Praktické tipy, ako na to

Aký pohyb sa počíta?, Čo ak fyzická aktivita bolí?, či V akom prostredí je cvičenie najvhodnejšie? Aj tieto odpovede nájdete v praktických tipoch na to, ako poraziť únavu a začať sa pravidelne hýbať, a to aj s roztrúsenou sklerózou a jej nástrahami.

1. Bez motivácie to nepôjde

Motivácia je pre SM pacienta kľúčová a veľmi potrebná k tomu, aby sa donútil hýbať. Ak sa sami motivovať neviete, je vhodné vyhľadať miesta, kde vás motivujú iní. Existujú rôzne internetové skupiny pacientov s SM, no určite postačí aj celkom obyčajný krúžok, napríklad cvičenie jogy alebo hodina tanca. Ak budete cvičiť v skupine, budete motivovaní na hodinu prísť a aktívne sa jej zúčastniť. No a keď jednoducho preferujete domáce prostredie stačí si zapnúť rytmickú hudbu a začať sa hýbať v jej rytme. Hlavne nech vás to baví! 

2. Strečing je pomocník

Zanedbávanie strečingu pred aj po cvičení nie je dobrý nápad, a to ani pre zdravého človeka. Strečingovým cvičeniam dokonca môžete venovať 10 až 15 minút denne aj v prípade, že sa cvičiť nechystáte. Výhodou strečingu je ponaťahovanie a rozpruženie svalstva, udržiavanie rozsahu pohybu v kĺboch, ale aj prevencia pred úrazom pri neočakávaných zakopnutiach alebo pádoch.

3. Cvičenie v chlade

Horúčavy a vyššie teploty sú pre pacientov s SM unavujúce a cvičenie v nich by mohlo byť extrémne náročné až nebezpečné. Aj preto by mali pacienti s SM cvičiť v chladnejšom prostredí. V lete by mali na cvičenie nabehnúť skoro ráno alebo neskoro večer, prípadne v klimatizovaných priestoroch. Tip na letné cvičenie: využite ochladenie vo vode, kde si môžete aj veľmi efektívne zacvičiť, alebo zaplávať.

4. Pohyb v rámci hraníc

SM pacienti by nikdy nemali ísť cez bolesť. Fyzická aktivita by mala byť umiernená a nemala by presahovať ich osobné hranice. V opačnom prípade môže na pacienta zapôsobiť demotivujúco, a to určite nechceme. Potrebné je voliť postupné zvyšovanie záťaže, prípadne po jednom pridávať opakovania a stanoviť si zvládnuteľné ciele.

5. Iná fyzická aktivita

Pre niektorých pacientov je cvičenie predsa len príliš veľkou výzvou. Aj tak by na pohyb nemali zanevrieť. Každá aktivita sa počíta, a tak sa môžu pustiť do záhradkárčenia, dynamických domácich prác alebo môžu ísť na dlhšiu či svižnejšiu prechádzku so psom. Na škodu nie je ani vymeniť výťah za schody. Tí so sedavým zamestnaním môžu presunúť tlačiareň na opačný koniec kancelárie, alebo zvoliť menší pohár na vodu, aby boli nútení častejšie vstať a prejsť sa.

KÓD MATERIÁLU: M-SK-00000668

Zdroje:

  1. STEINEROVÁ A., KÖVÁRI M., 2012. Komplexní fyzioterapeutický pohled pro pacienty s rostroušenou sklerozou. Brno: Grifart, 2012. ISBN 978-80-905337-0-7 
  2. BARTOLČIČOVÁ, B., LISÁ, I. a kol., 2018. Sklerosis multiplex a pohybová aktivita. Bratislava: Slovenská vedecká spoločnosť pre telesnú výchovu a šport, 2018. ISBN 978-80-89075-70-6
  3. BARTOLČIČOVÁ, B., MUSILOVÁ, E., 2019. Vzťah medzi mechanizmami cvičenia a neuroplasticitou. Rehabilitácia, 2019. Roč. 56, č. 2, 2019, s. 100 – 110. ISSN 0375-0922
  4. https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/ms-related-fatigue
  5. https://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis/ms-fatigue#lifestyle-tips
  6. https://www.abovems.com/en_us/home/ms-wellness/exercise-fitness/6-ways-stay-active-ms.html
  7. https://www.nationalmssociety.org/Living-Well-With-MS/Diet-Exercise-Healthy-Behaviors/Exercise
Odborný asistent v sekcii Fyzioterapia a pohyb

Mgr. Barbora Bartolčičová, PhD.

Barbora Bartolčičová  sa zaoberá fyzioterapiou na akútnej i chronickej úrovni už takmer 25 rokov. Pomáha ľuďom s bolesťami po úrazoch či operáciách, s bolesťami chrbta, ale aj ženám s rôznymi problémami počas tehotenstva, po pôrode či v období menopauzy. Pôsobila na Fakulte telocviku a športu (FTVŠ) Univerzity Komenského. Vo svojom portfóliu má mnoho liečebných postupov a metód, medzi ktoré patria: akrálna koaktivačná diagnostika a terapia - ACT I., II., III., IV., diagnostika a terapia chodidla, fyzioterapia po úrazoch v športe, kineziotaping, diagnostika a terapia funkčných porúch, metóda Ľudmily Mojžíšovej – A, neuro-muskulo-skeletálny koncept Jendrichovský M., PPA (Palaščák Pelvic Approach) - REHASPRING koncept dysfunkcie svalov panvového dna, Propriofoot koncept, Record Medical - 1., SPS I. + II. (SM-systém 1, 2), ale aj McKenzie diagnostika a terapia (A, B, C). Aktívne sa venuje i pacientom so sklerózou multiplex a v súvislosti s touto témou je organizátorkou Medzinárodnej charitatívnej akcie 24-hodinový maratón so sklerosis multiplex – MARS. V roku 2020 sa toto podujatie uskutoční už tretí raz.

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu