Som mama so sklerózou multiplex: Tipy, ako to zvládať ešte lepšie!

Sexuológia a urológia

09.11.2021

Byť mamou nie je vôbec jednoduché a to ani v prípade, že ste mama zdravá. Ak ste však mama s diagnózou skleróza multiplex, materstvo môže byť ešte o čosi náročnejšie. Ani toto ochorenie však nie je prekážkou a dobrou mamou môže byť každá jedna pacientka s SM. Ako zvládať materstvo ľavou-zadnou aj s SM-kou za chrbtom?

V minulosti bolo tehotenstvo pre pacientky so sklerózou multiplex doslova strašiakom, dnes sa im naopak otehotnieť odporúča. Tehotenstvo je však vec jedna, materstvo zasa druhá. Zatiaľ čo počas gravidity je drvivá väčšina tehotných žien s SM od svojich atakov oslobodených, už počas šestonedelia sa môžu príznaky spojené s ich ochorením objaviť znova. Ako zvládnuť mamičkovanie ešte lepšie, ak ste pacientka so sklerózou multiplex?

Zahájenie liečby

V prípade, že sa po pôrode dostavia prvé ataky, je viac než vhodné poradiť sa so svojím neurológom o tom, kedy je vhodné opätovne nasadiť liečbu, ktorá bola počas tehotenstva prerušená. Majte však na pamäti, že ak užívate lieky na SM, nemôžete dojčiť, keďže môžu preniknúť do materského mlieka a dieťatku ublížiť.

Pokiaľ však liečba môže počkať, dojčenie je odporúčané a pre novorodenca najmä veľmi prospešné. Dojčiť sa však odporúča maximálne 5 až 6 mesiacov po pôrode, potom už začína byť opätovné nastolenie liečby viac než žiaduce. Nemajte však pocity viny, ak uprednostníte liečbu pred dojčením – dieťatko potrebuje v prvom rade mamu, ktorá sa bude oň schopná postarať.

Na dokonalosť zabudnite

Keď sa žena stane mamou má pocit, že všetko musí byť absolútne dokonalé. Nemusí a už vôbec nie, ak ste mamička s SM. Najlepšie urobíte, ak sa ihneď na začiatku zmierite s tým, že niečo musí ísť bokom. Ak ste teda unavená a na výber máte oddych alebo kopu oblečenia na žehlenie, vyberte si oddych a oblečenie jednoducho poskladajte.

Mama s SM by sa nikdy nemala preceňovať a nemala by si na plecia naložiť viac než unesie. Aj keď je teda veľmi lákavé zvládnuť domácnosť, dieťa a ešte aj výlet s kamarátkami a ich deťmi, niečo budete musieť jednoducho vypustiť, ak sa na to necítite. Nedostatok odpočinku sa vypomstí aj zdravým matkám a vám ako mamičke s SM niekoľkonásobne.

Pamätajte, že všetko sa dá ak sa chce. Mnohým SM-kárskym mamičkám pomáha napríklad odsať si materské mlieko, aby mohol kŕmenie dieťatka počas noci zabezpečiť partner. Vy si tak môžete odpočinúť a načerpať dostatok síl na ďalší deň.

Samostatnosť vašich detí

Je to v našej DNA. Sme mamy a našim deťom chceme dať prvé aj posledné a pre ich radosť spravíme doslova aj nemožné. Kameň úrazu však nastáva vtedy, keď za deti robíme úplne všetko a myslíme si, že robíme dobre. Zapájať deti do domácich prác už od útleho veku sa vypláca a väčšinou ide o situácie, v ktorých víťazia všetci zúčastnení.

Deti sa totiž pri nakladaní a vykladaní umývačky či práčky nesmierne bavia a vám to ušetrí pár minút času, ktoré si môžete ukradnúť pre seba. Kľúčom je, aby deti brali pomoc v domácnosti a pomoc druhým všeobecne ako samozrejmosť, nie ako povinnosť. Vtedy ich pomáhať baví viac.

Prosba o pomoc a úprimnosť

Požiadať o pomoc vtedy, keď to potrebujeme je kľúčové a pri diagnóze SM by ste si na to mali zvyknúť veľmi rýchlo, najmä ak ste mama jedného alebo dokonca viacerých malých šidiel. Niektoré mamičky považujú to, že im niekto na pár hodín alebo nebodaj celú noc postráži deti za zlyhanie, od zlyhania to však má ďaleko.

Nehanbite sa o pomoc požiadať rodinu, blízkych či priateľov a nezabudnite pritom na úprimnosť. Tá sa pri diagnóze SM naozaj vypláca. Pomenujte veci správnym menom, vysvetlite rodine ako sa cítite a prečo pomoc potrebujete a úprimní buďte aj k svojím deťom. Aj keď možno máte pocit, že vás nepochopia, môžu vás napriek útlemu veku prekvapiť.

Čas pre seba

S predchádzajúcim odstavcom súvisí aj ďalšia rada pre mamičky s SM, a to dopriať si čas pre seba samú v pravidelných intervaloch. Keď sa teda deti pobalia k babke na víkend, nestrávte ho upratovaním. Doprajte si oddych a robte to čo vás napĺňa a dobíja energiou, nech už je to čokoľvek. Pri vašej diagnóze ju totiž budete rozhodne potrebovať.

KÓD MATERIÁLU: M-SK-00000792

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis/parenting-hacks-for-multiple-sclerosis-parent#2.-Dont-bite-off-more-than-you-can-chew
  2. https://www.healthcentral.com/article/ms-parenting-tips
Odborný asistent v sekcii Sexuológia a urológia

MUDr. Katarína Topoliová

Katarína Topoliová je urologička. Venuje sa problematike operačnej liečby v urológii, urolitiáze a transplatácii obličiek pod vedením Dr.h.c. prof. MUDr. Jána Brezu, DrSc., MHA, na svojom domovskom pracovisku Urologickej klinike , Univerzitnej nemocnice akad. Dérera, Kramáre Bratislava ako aj špeciálnemu poradenstvu v oblasti urológie a sexuológie v  súkromnej ambulancii. 

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu