Štrajkujúci močový mechúr: Ako ho dostať pod kontrolu?

Sexuológia a urológia

13.10.2021

Problémy s močovým mechúrom má väčšina pacientov so sklerózou multiplex (SM) a u niektorých sa dokonca prejavia ako jedny z prvých príznakov ochorenia ako takého. Ako môže pacient s SM ťažkosti zlepšiť a nabrať nad štrajkujúcim močovým mechúrom opätovnú kontrolu?

Štrajkujúci močový mechúr nie je pre pacientov so sklerózou multiplex ničím výnimočným. Štatistiky hovoria, že ním trpí viac ako 80 % SM-károv a v mnohých prípadoch sa práve inkontinencia či nadmerná retencia moču radia medzi prvé príznaky ochorenia centrálneho nervového systému s názvom skleróza multiplex. Aj preto je dôležité vedieť o danej problematike čo možno najviac a naučiť sa močový mechúr dostať podľa možností späť pod kontrolu.

Nutkanie či zadržiavanie

Ako dobre vieme, ochorenie skleróza multiplex napáda myelín, čo je lipoproteínová vrstva tvoriaca obal nervových vlákien. Keď príde k jeho poškodeniu, nervová sústava stráca schopnosť prenosu niektorých informácií, čo môže viesť k rôznym poruchám a poškodeniam, napríklad aj k nefunkčnosti močového mechúra. Najčastejšie sa SM-kári stretávajú s nadmerným nutkaním na močenie, s nečakaným únikom moču alebo naopak s nadmerným zadržiavaním moču v močom mechúre, teda s problémami s jeho vyprázdňovaním.

Je potrebné uvedomiť si, že tieto ťažkosti sú síce nepríjemné, no v prípade že sa neliečia, môžu vyústiť v oveľa vážnejšie zdravotné problémy. Patrí medzi ne napríklad zápal močového mechúra či zlyhávanie obličiek. Okrem toho vplývajú ťažkosti s močením aj na psychiku. Keďže ide o intímny problém, môže zasahovať do pracovného, súkromného a dokonca i milostného života pacienta.

Ako dostať pod kontrolu štrajkujúci mechúr?

1.   Zmeny v životnom štýle

V prípade akýchkoľvek opakujúcich sa ťažkostí s močovým mechúrom by mala byť vaším prvým krokom konzultácia s vaším neurológom, ktorý vás pošle za špecialistom, teda urológom. Ten nastaví vhodnú liečbu šitú na mieru práve vám. Čo však môžete urobiť, aby bola táto liečba úspešnejšia a efektívnejšia, je svojmu stavu prispôsobiť jedálniček a tiež životný štýl ako taký. V žiadnom prípade však neznižujte príjem tekutín a pite ich toľko, koľko sa denne odporúča. Vyhýbajte sa však močopudným nápojom, napríklad tým s kofeínom či s obsahom alkoholu a tiež sladeným nápojom.

Vhodnejšie je aj vypiť viac tekutiny naraz, než si po celý deň usrkávať len po troške. Vylúčiť by ste mali aj tabak, ktorý pôsobí na mechúr dráždivo. Nutné je obmedziť aj iné dráždivé potraviny, ako sú pikantné jedlá, citrusové plody, jedlá s vysokým obsahom cukru a chuťovo výrazné syry. Pokiaľ po konzumácii týchto surovín dochádza k zhoršeniu  vašich ťažkostí,  je lepšie sa im vyhnúť. Zdravý životný štýl, strava bohatá na vlákninu, ovocie, pravidelný pohyb  a udržiavanie priemernej telesnej hmotnosti môžu zabrániť zhoršovaniu ťažkostí.  

2.  Tréning mechúra

Ak pociťujete nutkanie na močenie najmä v noci, môžete viac tekutín vypiť skôr cez deň a s pitím prestať minimálne dve hodiny pred spaním. S tým súvisí aj tréning vášho močového mechúra. Aby ste ho dostali pod kontrolu, močenie si naplánujte niekoľko chvíľ potom ako vypijete určitý objem tekutiny.Skúsiť môžete aj metódu dvojitého vyprázdňovania, ktorá spočíva v tom, že po vyprázdnení mechúra počkáte pár minút a skúsite močiť znova. Efektívne je aj stanoviť si konkrétny čas „cikpauzy“ a do tohto času odolávať nutkaniu na močenie. Pokúste sa čo najdlhšie zadržiavať moč pri pocite urgencie. Vytrénujete si tým mechúr a budete menej často močiť. 

Dlhodobým tréningom by sa mali časy medzi jednotlivými močeniami predlžovať a vy by ste mali pocítiť značnú úľavu od často neznesiteľného nutkania. Cieľom tréningu močového mechúra je zlepšiť jeho kvalitu. Urológ Vám navrhne viesť si mikčný denník. Do mikčného denníka si budete zaznamenávať čas a množstvo vypitých tekutín, čas močenia a objem vymočeného moču. Podľa informácií získaných z mikčného denníka môže urológ navrhnúť vhodný plán močenia, event. pridať lieky na zmiernenie dráždivých pocitov z močového mechúra. Dodržiavaním plánu budete trénovať mechúr. Takto je možné zlepšiť funkciu mechúra a zvýšiť jeho kapacitu. 

Je veľmi dôležité, aby ste sa vyhýbali spúšťačom, ktoré zhoršujú ovládanie mechúra. Nutkanie na malú potrebu sa môže viazať napríklad na momenty s väčšou psychickou záťažou. Preto by ste mali popracovať na ich odstránení, či aspoň minimalizovaní.

3. Vhodné cviky

Mnohí odborníci odporúčajú pacientom s SM praktizovať cviky na posilnenie svalov panvového dna, známe aj ako Kegelove cviky. Práve tieto cviky predstavujú dôkladnú prácu so svalstvom panvy, čím sa ich pacient naučí ovládať a v prípade potreby ich stiahnuť či naopak uvoľniť. Kegelove cviky sa praktizujú s vyprázdneným močovým mechúrom, najlepšie na nich je, že sa dajú robiť takmer hocikde – v práci, v autobuse či v pohodlí domova.   

Cviky je nutné vykonávať pravidelne, aby si telo dokázalo vypestovať návyk na ovládanie oslabených partií. Každé z cvičení by sa malo opakovať 3-5 krát, ale nesmie spôsobovať bolesť alebo nadmernú svalovú únavu. Počas cvičenia pravidelne dýchajte a sledujte svaly panvového dna, ktoré chcete precvičiť. 

Odporúčam Vám všetkým, ktorí tieto problémy máte, hovorte o nich, treba ich rozpoznať a liečiť skôr, ako sa stanú závažnými.  

KÓD MATERIÁLU: M-SK-00000674

Zdroje:

  1. https://www.everydayhealth.com/multiple-sclerosis/symptoms/coping-with-bladder-dysfunction/
  2.  https://mstrust.org.uk/a-z/bladder-incontinence
  3.  https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/bladder-control-problems
  4.  https://www.healthline.com/health/kegel-exercises-for-men
Odborný asistent v sekcii Sexuológia a urológia

MUDr. Katarína Topoliová

Katarína Topoliová je urologička. Venuje sa problematike operačnej liečby v urológii, urolitiáze a transplatácii obličiek pod vedením Dr.h.c. prof. MUDr. Jána Brezu, DrSc., MHA, na svojom domovskom pracovisku Urologickej klinike , Univerzitnej nemocnice akad. Dérera, Kramáre Bratislava ako aj špeciálnemu poradenstvu v oblasti urológie a sexuológie v  súkromnej ambulancii. 

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu