Tehotenstvo u pacientiek s SM môže byť zdravé, dokonca má aj výhody

Sexuológia a urológia

22.01.2020

Niekoľko desaťročí dozadu boli pacientky s SM odrádzané od toho byť biologickými matkami. Rozsiahle výskumy ukazujú, že vynosiť zdravé dieťatko by nemal byť pre SM-kárku žiaden problém.

Otázok, ktoré sa ženú hlavou mladej ženy v reproduktívnom veku s diagnózou skleróza multiplex (SM) je nepochybne veľa a mnohé z nich sa týkajú práve tehotenstva a pôrodu. Môžem mať dieťatko?, Ako otehotnieť, Ako mať zdravé tehotenstvo? či Môže moja diagnóza ohroziť dieťatko? — to všetko sú vskutku legitímne otázky. Rozsiahle výskumy ukazujú, že vynosiť zdravé dieťatko by nemal byť pre SM-kárku žiaden problém.

Mýty z minulosti

Aj keď v súčasnosti pokročilosť vedy a výskumu SM ukazujú presný opak, ešte niekoľko desaťročí dozadu boli pacientky s SM odrádzané od toho byť biologickými matkami. Strašili ich najmä vysokou rizikovosťou potratu či veľkou pravdepodobnosťou, že sa ich dieťatko narodí s vrodenou vadou. Pravdou však je, že väčšina žien s SM prejde tehotenstvom bez väčších komplikácií rovnako, ako zdravé gravídne ženy. SM-kárky teda dokážu priviesť na svet zdravého potomka a navyše im tehotenstvo podľa štúdií aj prospieva.

Menej relapsov

Mnohé ženy s SM sa obávajú, že pre svoju diagnózu nebudú môcť otehotnieť. Odborníci však potvrdzujú, že skleróza multiplex nemá žiadny vplyv ani na počatie. Jediné, čo môže stáť v ceste prirodzenému počatiu sú sexuálne problémy, ktoré vznikajú v súvislosti s SM, napríklad erektilná dysfunkcia u mužov či znížené libido u žien, čo sú však liečiteľné ťažkosti.

Keď už k samotnému počatiu príde, pacientky s SM sa môžu na obdobie tehotenstva v podstate tešiť, a to najmä pacientky s relaps-remitujúcou SM, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou čaká dlhá prestávka od relapsov, teda útokov SM. Pozorovanie týchto pacientiek ukázalo, že znížený počet relapsov (v priemere približne o polovicu) tehotné ženy s SM zaznamenali najmä v druhom a treťom trimestri tehotenstva. Ako tehotenstvo v súvislosti s atakmi SM prebieha u žien s ťažšími formami SM sa zatiaľ odborníci neodvážia tvrdiť, a to pre nedostatok zozbieraných dát.

Popôrodný stav

Tak, ako SM negatívne neovplyvňuje počatie ani priebeh tehotenstva, výrazne neovplyvňuje ani samotný pôrod. Existujú však aj výnimky. V prípade, že má pacientka s SM problém s ovládaním panvy, trpí neznesiteľnou únavou, bolesťami alebo kŕčmi, musí byť prísne monitorovaná a niekedy nie je iná cesta ako pristúpiť k cisárskemu rezu. Je však veľmi veľká pravdepodobnosť, že pôrod tehotnej pacientky s SM prebehne rovnako, ako pôrod každej inej ženy.

Počas tehotenstva majú SM-kárky často od relapsov relatívny pokoj, no po pôrode by sa mali pripraviť na ich mierne zhoršenie, štatisticky o 20 až 40 percent, a to do prvého polroka života dieťaťa. Zhoršené relapsy by však nemali mať dlhodobé následky, mali by odznieť a vrátiť sa do pôvodného stavu ako pred tehotenstvom.

Zhrnutie na záver

Pacientky s SM v reproduktívnom veku boli v minulosti pred tehotenstvom a biologickým materstvom vystríhané. Súčasné štúdie a poznatky však tvrdia, že pacientka s SM môže počať, vynosiť a porodiť zdravé dieťa. Vo väčšine prípadov dokonca počas tehotenstva u pacientky s SM dochádza k ústupu atakov, ktoré sa však po pôrode zvyknú na niekoľko mesiacov mierne zhoršiť. V niektorých prípadoch musia byť pacientky viac monitorované, no u drvivej väčšiny tehotných SM-károk prebehne tehotenstvo a pôrod v absolútnom poriadku tak, ako u zdravých žien. 

V prípade užívania liekov na liečbu SM sa prosím o plánovaní Vášho tehotenstva poraďte s Vašim lekárom.

Zdroje:

Odborný asistent v sekcii Sexuológia a urológia

MUDr. Jozef Dubravický

Doktor MUDr. Jozef Dubravický vyštudoval Fakultu všeobecného lekárstva Univerzity Komenského v Bratislave kde promoval v roku 1996. Po ukončení lekárskej fakulty začal pracovať v Univerzitnej Nemocnici Bratislava – Kramáre ako sekundárny lekár a od roku 2013 ako vedúci oddelenia. Atestačné skúšky I. a II. stupňa z urológie zložil v rokoch 1999 a 2005, atestačnú skúšku z andrológie zložil v roku 2010, z intervenčnej ultrasonografie roku 2012 a napokon z onkourológie roku 2015. Absoloval niekoľko štúdijných pobytov v zahraničí. Okrem toho navštívil počas krátkych návštev niekoľko popredných kliník v Európe i v USA a je členom Európskej urologickej spoločnosti (EAU).

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu