TOP 10 mýtov o skleróze multiplex: Ako ich odlíšiť od faktov?

Všeobecné

06.12.2021

Ako dobre vieme, život s diagnózou skleróza multiplex nie je jednoduchý. Čo ho však pacientom sťažuje ešte viac sú hoaxy a nepravdy šíriace sa internetovým spektrom či v spoločnosti. Uveďme teda na správnu mieru tie najväčšie mýty o roztrúsenej skleróze. Ako ich úspešne odlíšiť od overených faktov?

Najnovšie štatistiky hovoria, že sklerózou multiplex trpí celosvetovo viac ako 2,8 milióna ľudí. Takýmto faktom začíname tento článok zámerne. Okrem overených informácií sa totiž o ochorení skleróza multiplex na internete a zároveň v spoločnosti šíri nespočetné množstvo poloprávd a hoaxov, ktoré pokojne nazvime mýtmi. Ako ich úspešne odlíšiť od faktov?

TOP 10 mýtov o skleróze multiplex

1. SM je rozsudok smrti

Mať nevyliečiteľné ochorenie sa v spoločnosti automaticky spája so skorou smrťou. Aj keď v súčasnosti na sklerózu multiplex liek neexistuje, táto diagnóza nemá s rozsudkom smrti naozaj nič spoločné. So sklerózou multiplex sa dá viesť plnohodnotný život a jeho dĺžka ochorením často nie je ovplyvnená.

2. SM rovná sa invalidita

Ďalšou mylnou predstavou o SM býva, že pacient s touto diagnózou skôr či neskôr skončí

na invalidnom vozíčku. Vďaka skorej diagnostike ochorenia a nasadeniu vhodnej liečby však väčšina SM-károv vozíček nikdy v živote nepotrebuje. 

Prečítajte si viac: SM a ťažké zdravotné postihnutie

3. SM postihuje len starých

Pravdou je, že skleróza multiplex je vo väčšine prípadov diagnostikovaná vo vitálnom veku, v rozmedzí medzi 20-tym a 40-tym rokom života. Aj keď v mladom veku možno symptómy nie sú až také vážne, skorá diagnostika a nastavenie liečby je pre plnohodnotný život nesmierne dôležitá.

4. SM koluje výhradne v génoch

Mnohí ľudia si myslia, že keď v rodine nie je SM historicky, nepostihne ani jeho. 

Áno, genetická predispozícia zvyšuje riziko vzniku SM, nejde však o jediný faktor. Odborníci stále skúmajú, prečo SM vlastne vzniká, takže sa môže prejaviť u hocikoho z nás.

5. Cvičenie s SM je tabu

Tento mýtus pochádza z minulých čias, kedy sa pacientom s SM neodporúčalo vykonávať fyzickú aktivitu. Dnes je všetkému inak a pravidelný pohyb je pre pacienta s SM kľúčový. Cvičenie prispieva k nastoleniu rovnováhy tela, prispieva k mobilite a pomáha v boji proti chronickej únave, ktorou pacienti s SM často trpia.

6. Ženy s SM nemôžu mať deti

Opäť mýtus, ktorý pochádza z minulosti. Pacientkám s SM sa tehotenstvo historicky neodporúčalo. Veda a výskum však pokročili a momentálne je dokázané, že pacientky s SM majú v drvivej väčšine prípadov rovnaké tehotenstvo ako zdravé ženy. V mnohých prípadoch dokonca počas gravidity dochádza k ústupu alebo vymiznutiu atakov. 

Viac o tejto téme: Tehotenstvo u pacientiek s SM môže byť zdravé, dokonca má aj výhody

7. SM-ku automaticky prenesiem aj na deti

Mnohí pacienti s SM sa obávajú toho, že ak majú roztrúsenú sklerózu oni, budú ju mať automaticky aj ich potomkovia. Je však len veľmi malá pravdepodobnosť, že deti SM pacienta budú mať ochorenie tiež. Štatistiky hovoria, že ochorenie sa prejaví u 3 detí zo 100.

8. Priebeh SM je pre každého rovnaký

Skleróza multiplex sa nazýva aj ochorením tisícich tvárí. Je tomu tak preto, že SM u dvoch ľudí nebude mať nikdy identický priebeh. Sprevádza ju nespočetné množstvo symptómov a ich kombinácia sa líši od pacienta k pacientovi. Každá roztrúsená skleróza je teda iná.

9. Ataky budem mať už navždy

Ako sme už spomínali, na sklerózu multiplex liek neexistuje. Mnohí pacienti však zažijú pomerne dlhú remisiu, teda absenciu akýchkoľvek príznakov a atakov. Takéto bezproblémové obdobie môže trvať pokojne roky, ale aj celý život. Nie je teda dané, že ak máte SM budete mať pravidelné ataky.

10. Ak nemám príznaky, liečbu nepotrebujem

Pri skleróze multiplex je najdôležitejšia skorá diagnostika ochorenia a nastavenie vhodnej liečby. Tú by mal pacient dodržiavať a užívať aj v prípade, že nemá príznaky. Liečba môže zmierniť ataky alebo ich úplne eliminovať a môže ochorenie z dlhodobého hľadiska spomaliť.

KÓD MATERIÁLU: M-SK-00000868

Zdroje:

  1. https://www.nationalmssociety.org/About-the-Society/News/Updated-Atlas-of-MS-Shows-Over-2-8-million-People
  2. https://mstrust.org.uk/about-ms/what-ms/ms-facts
  3. https://www.gethealthystayhealthy.com/articles/multiple-sclerosis-myths-and-facts
  4. https://www.health.com/condition/multiple-sclerosis/top-10-myths-about-multiple-sclerosis?slide=c002a45a-4052-4164-b36d-1b17fcf21786#c002a45a-4052-4164-b36d-1b17fcf21786
  5. https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/myths-facts-multiple-sclerosis

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu