Únik moču je bežný pre ženy aj mužov s SM. Naučte sa inkontinenciu zvládať

Sexuológia a urológia

22.01.2020

Ak príde v súvislosti s SM k poškodeniu nervov, ktoré ovládajú proces zadržiavania moču, u pacientov s SM môže prichádzať k inkontinencii. Ako tento problém spojený s SM riešiť a ako inkontinenciu zvládať?

Strata kontroly nad vlastným telom nie je pre pacientov so sklerózou multiplex (SM) ojedinelá. Ak príde v súvislosti s demyelinizačnými procesmi k poškodeniu nervov, ktoré ovládajú proces zadržiavania moču, u pacientov s SM môže prichádzať k nechcenému úniku moču, teda k inkontinencii. Ako tento problém spojený s SM riešiť a ako inkontinenciu zvládať?

Typy inkontinencie pri SM

Štatistiky hovoria, že 8 z 10 SM pacientov sa počas svojho ochorenia stretne s niektorou formou inkontinencie. V súvislosti s SM inkontinenciu rozdeľujeme na dva typy. Prvý typ inkontinencie nazývame urgentná alebo nutkavá inkontinencia. Vzniká vtedy, keď SM napáda tie časti mozgu a miechy, ktoré posielajú signály do mechúra, čo sa môže prejaviť ako frekventované a najmä silné a urgentné nutkanie na malú potrebu.

Druhým typom je stresová inkontinencia, ktorú definujeme ako nechcený únik moču. Tento druh inkontinencie vzniká vtedy, keď príde v súvislosti s ochorením k oslabeniu svalstva panvového dna. Keď je potom mechúr pod tlakom, napríklad z kýchnutia, kašľania alebo zdvíhania ťažkých vecí, prichádza k úniku moču. Svaly panvového dna však môžu byť oslabené aj pre iné dôvody ako je SM. Často sa stáva, že k ich oslabeniu prichádza po chirurgickom zákroku v tejto oblasti tela alebo u žien po vaginálnom pôrode.

Mám inkontinenciu. Čo s ňou?

Ako pri iných problémoch súvisiacich s SM, aj pri inkontinencii by ste mali o probléme najskôr začať hovoriť, a to aj v prípade, že sa hanbíte alebo vám to je nepríjemné. O inkontinencii by ste sa mali porozprávať s vaším lekárom alebo sestričkou, čo sú odborníci, ktorí vám dokážu poradiť a pomôcť.

Pacientom s SM sa tiež pri inkontinencii odporúča viesť denník. Mal by obsahovať údaje o tom, čo pacient jedol a pil, čím sa dá jasne dokázať, či a ktoré potraviny únik moču alebo nutkanie na močenie vyvolávajú. Môže sa stať, že vďaka týmto zápiskom lekár zistí, že inkontinenciu u SM pacienta vyvolávajú napríklad kofeínové nápoje alebo niektoré lieky. Niekedy teda môžu inkontinenciu zlepšiť aj jednoduché zmeny v stravovaní.

Ak už inkontinenciu máte, nedovoľte aby prevzala kontrolu nad vaším životom. Existuje mnoho produktov, ktoré vám môžu pomôcť, aby sa nestala „nehoda“, ktorú budete neskôr ľutovať. Pre inkontinentných pacientov s SM sú preto vhodné špeciálne vložky a nohavičky, ktoré unikajúci moč zachytia.

Cviky na posilnenie panvového dna

Inkontinenciu spojenú s oslabenými svalmi panvového dna môžu pacienti zmierniť či úplne odstrániť pravidelným cvičením cvikov určených na opätovné posilnenie oslabeného svalstva v panvovej oblasti. Zlepšiť sa vďaka nim môže nielen močová inkontinencia, ale aj inkontinencia čriev a zlepšenie môžete čakať i na sexuálnom fronte.

  1. Kegelove cviky spočívajú v sťahovaní panvových svalov a ich následnom uvoľňovaní. Musíte mať pri tom pocit, ako by ste išli zadržať moč. So stiahnutými svalmi zotrvajte 3 až 5 sekúnd, potom na niekoľko sekúnd uvoľnite a opakujte 10 a viackrát po sebe.
  2. Stiahnutie a následné uvoľnenie svalstva sa dá praktizovať aj rýchlejšie. Svaly panvového dna stiahnite a okamžite ich uvoľnite. V uvoľnenej pozícii zotrvajte 3 až 5 sekúnd a opakujte 10 až 20-krát pokojne aj 2-krát denne.
  3. Na posilnenie svalov panvového dna sú vhodné aj celkom klasické cviky, napríklad mostík, pri ktorom z pozície ľahu vytláčate panvu nahor a sťahujete pri tom panvové svalstvo. Okrem toho môžete skúsiť aj drepy, pri ktorých zasa panvové svalstvo sťahujte pri návrate z drepu do stoja.

Záverečné zhrnutie

Problémy s inkontinenciou trápi štatisticky až 80 percent pacientov s SM. Preto je dôležité o tomto príznaku SM hovoriť so svojím lekárom, ktorý vám pomôže nájsť riešenie nasadením vhodnej liečby. K zmierneniu inkontinencie môžete dopomôcť pravidelným cvičením cvikov určených na posilnenie panvového dna. Ak žiadne lieky ani cviky nezaberajú, nečakajte na „nehodu“ a zaobstarajte si produkty, ktoré dokážu unikajúci moč zadržať.

Zdroje:

www.bladderandbowel.org

www.mstrust.org.uk

www.nhs.uk

www.webmd.com

www.medicalnewstoday.com

Odborný asistent v sekcii Sexuológia a urológia

MUDr. Katarína Topoliová

Katarína Topoliová je urologička. Venuje sa problematike operačnej liečby v urológii, urolitiáze a transplatácii obličiek pod vedením Dr.h.c. prof. MUDr. Jána Brezu, DrSc., MHA, na svojom domovskom pracovisku Urologickej klinike , Univerzitnej nemocnice akad. Dérera, Kramáre Bratislava ako aj špeciálnemu poradenstvu v oblasti urológie a sexuológie v  súkromnej ambulancii. 

Aktuality a nové články

PODCAST: SM pacienti aktívni fajčiari mávajú vyšší stupeň postihnutia, hovorí neurologička Natália Jankovičová

Je dokázané, že pacienti so sklerózou multiplex, ktorí vedú zdravý životný štýl, majú lepší a jednoduchší priebeh ochorenia. Veľkou témou je v tomto smere práve fajčenie, ktoré patrí medzi časté neresti aj pacientov s SM-kou. Podľa neurologičky MUDr. Natálie Jankovičovej je však pri diagnóze SM sa fajčenia najlepšie vzdať úplne, a to čo najskôr.

Partneri projektu