Odborný asistent v sekcii Stravovanie a výživa

PharmDr. Josef Suchopár

Josef Suchopár sa narodil v roku 1958. Je absolventom Farmaceutickej fakulty University Karlovy v Hradci Králové (1981) a absolventom druhej atestácie v odbore klinická farmácia (1987). Viac ako 10 rokov pracoval ako klinický farmaceut v nemocnici pri ležiacich pacientoch. Ďalej pracoval 4 roky na Ministerstve zdravotníctva ako riaditeľ odboru a ako námestník ministra. Posledných 20 rokov sa venuje problematike bezpečnosti liečiv. Je externým prednášajúcim na Lekárskej fakulte University Karlovy v Prahe, lektor atestačných kurzov IPVZ v Prahe, člen České farmalogické společnosti a České společnosti pro parenterální a enterální výživu. Je autorom alebo spoluautorom 95 článkov v odborných časopisoch, autorom kapitol a editor monografie „Remedia Compendium“ I. až V. Vydaní a v I. až IV. elektronického vydania, autorom kapitol a editor publikácie „Vademekum lékových interakcí Infopharm“, spoluautorom skrípt pre farmaceutickú fakultu  „Klinická farmacie pro Farmaceutickou fakultu“, autor alebo spoluautor viac ako 75 prednášok na kongresoch v ČR i v zahraničí.

Autorom fotografie je Peter Krajčovič

Vplyv nápojov na osud liečiv

Stravovanie a výživa

22.01.2020

Väčšinu perorálne podaných liečiv je nutné zapiť. Akým nápojom a akým množstvom nápoja by sme mali lieky zapíjať za ideálnych podmienok?

 

Väčšinu perorálne podaných liečiv (v prípade, že nejde o tzv. orodisperzné liekové formy) je nutné zapiť. Natíska sa tak otázka, akým nápojom a v akom množstve tak urobiť. Na úvod je potrebné uviesť, že všetky klinické štúdie, ktorých cieľom je preukázať mieru vstrebávania alebo preukázať, že ide o tzv. generikum (tzn. preukazánie bioekvivalencie), používajú ako nápoj vodu a to v množstve, ktoré je štandardizované na cca 240 ml.

Natíska sa samozrejme aj ďalšia otázka, a to akou vodou liečivá zapiť. Platí, že by nemalo ísť o vodu tvrdú alebo vodu s vysokým obsahom dvojmocných katiónov (horčíka alebo vápnika), pretože tie môžu v kombinácii s niektorými liekmi vytvárať ťažko vstrebateľné alebo dokonca nevstrebateľné látky, v dôsledku čoho dochádza k zníženiu vstrebávania týchto liečiv.

Nápoje iné ako voda môžu s niektorými liekmi až prekvapivo významne interagovať. Takmer všetkým zdravotníkom, ale aj časti laickej verejnostis ú známe interakcie grapefruitovej šťavy a väčšina ľudí si tiež uvedomuje aj to, že s niektorými liekmi významne interaguje aj mlieko. Málokto však vie, že podobne závažné liekové interakcie môže vyvolať pomarančová šťava, jablčný mušt, brusnicová šťava, čierny a zelený čaj, čaj roobios alebo sýtené nápoje s obsahom kyseliny fosforečnej (napríklad Coca-Cola). Nečakané môže byť aj to, že k podobným závažným liekovým interakciám môže dôjsť aj pri konzumácii štiav pripravených zo zeleniny.

Podľa výskumu, ktorý bol vykonaný v Českej republike, zapíja iba približne tretina pacientov lieky vodou, ďalšia približne tretina pacientov zapíja lieky takým nápojom, ktorý má práve k dispozícii a približne štvrtina pacientov zapíja lieky čajom.

Z hľadiska zapíjania liečiv je tiež dôležitý objem použitého nápoja. Takmer polovica pacientov zapíja lieky približne polovicou pohára nápoja, teda približne 1 decilitrom (100 ml). Iba desatina pacientov zapíja lieky plným pohárom vody a iba jedným alebo dvoma dúškami zapíja lieky takmer polovica pacientov.

Všeobecné odporúčanie k zapíjaniu liečiv znie:

Za optimálne považujeme zapiť liečivo vodou (z kohútika alebo balenou vodou) v množstve 200 ml (2 dl) alebo viac. Pokiaľ je to možné, na zapíjanie liekov by sa nemali používať minerálne vody s vyšším obsahom dvojmocných iónov (ako je vápnik alebo horčík). Ak na zapíjanie liekov použijete minerálku, mala by byť neperlivá a nemala by obsahovať vyššie množstvo minerálov.

K vzniku závažnej liekovej interakcie „stačí“ 200 až 250 ml grapefruitovej šťavy alebo jeden väčší grapefruit. Väčšie množstvo grapefruitovej šťavy, za ktoré sa obvykle považuje 1 liter alebo viac, je potom považované za značne rizikové, podobne ako opakované pitie grapefruitovej šťavy niekoľko dní po sebe.

Aj interval medzi zjedením grapefruitu alebo vypitím grapefruitovej šťavy má vplyv na závažnosť liekovej interakcie. Podanie grapefruitu alebo grapefruitovej šťavy pred podaním napr. lieku na vysoký krvný tlak felodipinu do 4 hodín malo najväčší efekt, do 10 hodín bol efekt približne polovičný a do 24 hodín bol menší než štvrtinový. Pochopiteľne opakované podávanie grapefruitovej šťavy (200 ml 3-krát denne) malo vyšší efekt ako jej jednorazové podanie.

Pacientov je preto potrebné upozorniť, že jednorazové vypitie malého množstva grapefruitovej šťavy (napr. v kokteile) nemusí byť škodlivé, ale len v prípade, že pacient neužíva lieky, ktoré ľahko a silno interagujú s grapefruitovou šťavou, napr. lieky na poruchy srdcového rytmu dronedaron, alebo liek na cholesterol simvastatin. V takýchto prípadoch je nutné sa pitiu grapefruitovej šťavy aj konzumácie grapefruitov v každom prípade vyhýbať, pretože taká kombinácia môže byť naozaj veľmi riziková. Podobne rizikové môžu byť aj liekové interakcie medzi grapefruitovou šťavou a liekmi, pri ktorých dochádza k zníženiu vstrebávania lieku (napr. aliskiren) alebo k zníženiu tvorby účinného metabolitu (napr. klopidogrel). Aj v týchto prípadoch je nutné najprv užiť liek a s odstupom najmenej 2 hodín zjesť grapefruit alebo vypiť grapefruitovú šťavu, alebo sa tomuto ovociu radšej vyhnúť.

Články v sekcii Stravovanie a výživa

Výživové doplnky: Ktoré by pacienti s SM mali užívať a ktoré nie?

Pitný režim a SM: Ako je to s kávou či alkoholom?

Ktoré druhy mäsa sú pre pacienta s SM vhodné a ktoré nie?

Užívanie liekov vo vzťahu k jedlu

Vplyv citrusových plodov na osud liekov

Vplyv výživy na imunitný systém u pacientov so sklerózou multiplex

Vplyv nápojov na osud liečiv

Zdravá životospráva ako pomocník proti únave pri SM

Aktuality a nové články

PODCAST: Odhaliť sklerózu multiplex je dosť problematické ‒ ja som začal zakopávať, hovorí Martin Malachovský

Ochorenie skleróza multiplex si nevyberá a svoje o tom vie aj operný spevák Martin Malachovský. Ako sám hovorí, SM-ku dostal ako „darček“ k päťdesiatke a vyrovnať sa s nevyliečiteľnou diagnózou nebolo vôbec jednoduché. 

 

Sexuológia a urológia

PODCAST: Nemusíme byť hneď Wim Hof, efekt na imunitu má aj 30-sekundová studená sprcha, hovorí MUDr. Jurčaga

Posilňovanie imunity je pre pacientov so sklerózou multiplex nesmierne dôležité. Jedným…

Fyzioterapia a pohyb

Benefity masáže pre SM pacienta

Už v dávnej histórii sa masáž využívala ako prostriedok pre celkové uvoľnenie organizmu.…

Všeobecné

Neliečená skleróza multiplex je nevyspytateľná. Prečo je liečba dôležitá, aj keď ataky absentujú?

Mnohí pacienti, ktorým bola diagnostikovaná skleróza multiplex, nič necítia. Ochorenie im…

Ďalšie

Najčítanejšie

Sexuológia a urológia

PODCAST: CBD a skleróza multiplex: Zmierni kanabidiol príznaky ochorenia? Odpovie neurologička Viera Hančinová

Od mája 2021 sa stane kúpa produktov s obsahom kanabidiolu, známeho aj ako CBD, legálna.…

Sexuológia a urológia

PODCAST: (Nielen) jarná únava u pacientov s SM: Ako s ňou bojovať?

Extrémna až chronická únava trápi drvivú väčšinu pacientov s ochorením skleróza multiplex.…

Rady sestričiek

Čo odporúča pacientom SM sestra?

Odporúčania sestričiek z pracovísk na liečbu SM, ktoré vám pomôžu pri vašej liečbe.

Ďalšie

Témy, ktoré vás zaujímajú

Kanadská modelka Ardra: SM ma má v hrsti. Snažím sa ale, aby mi nepanovala!

2. diel - Cvičenie svalov panvového dna II.

SM-kárska únava a lenivosť: Ako sa prinútiť hýbať?

Práca popri invalidnom dôchodku

Mám SM: Ako hovoriť o diagnóze s rodinou a okolím?

Pitný režim a SM: Ako je to s kávou či alkoholom?

Som mama so sklerózou multiplex: Tipy, ako to zvládať ešte lepšie!

Vrchná sestra SM centra Viera Priesolová: Lekár, sestra a pacient sú rovnocenní partneri

Príspevok na auto či kúpele: Na čo všetko má pacient s SM nárok a kedy mu vzniká?

PODCAST: Nemusíme byť hneď Wim Hof, efekt na imunitu má aj 30-sekundová studená sprcha, hovorí MUDr. Jurčaga

Partneri projektu