Odborný asistent v sekcii Stravovanie a výživa

PharmDr. Josef Suchopár

Josef Suchopár sa narodil v roku 1958. Je absolventom Farmaceutickej fakulty University Karlovy v Hradci Králové (1981) a absolventom druhej atestácie v odbore klinická farmácia (1987). Viac ako 10 rokov pracoval ako klinický farmaceut v nemocnici pri ležiacich pacientoch. Ďalej pracoval 4 roky na Ministerstve zdravotníctva ako riaditeľ odboru a ako námestník ministra. Posledných 20 rokov sa venuje problematike bezpečnosti liečiv. Je externým prednášajúcim na Lekárskej fakulte University Karlovy v Prahe, lektor atestačných kurzov IPVZ v Prahe, člen České farmalogické společnosti a České společnosti pro parenterální a enterální výživu. Je autorom alebo spoluautorom 95 článkov v odborných časopisoch, autorom kapitol a editor monografie „Remedia Compendium“ I. až V. Vydaní a v I. až IV. elektronického vydania, autorom kapitol a editor publikácie „Vademekum lékových interakcí Infopharm“, spoluautorom skrípt pre farmaceutickú fakultu  „Klinická farmacie pro Farmaceutickou fakultu“, autor alebo spoluautor viac ako 75 prednášok na kongresoch v ČR i v zahraničí.

Autorom fotografie je Peter Krajčovič

Vplyv výživy na imunitný systém u pacientov so sklerózou multiplex

Stravovanie a výživa

01.02.2020

Vhodný jedálniček a stravovací režim môžu mať na pacienta s SM a jeho kvalitu života pozitívny vplyv. Ktoré zložky v strave majú dobrý vplyv na imunitný systém?

Potravinové návyky samé o sebe nie sú príčinou vzniku a rozvoja SM. Patogenéza je komplexnejšia, no vhodný jedálniček a stravovací režim môžu mať na pacienta s SM a jeho kvalitu života pozitívny vplyv. V tomto článku sa zamierame na zložky v strave, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na imunitný systém.

Plošné odporúčanie neexistuje, nakoľko musíme vždy zohľadňovať jednotlivca. No ak sa aj tak chceme pokúsiť o zovšeobecnenie, odporúčame nasledovné:

  • Udržujte rovnováhu medzi energetickým príjmom a výdajom.

Vyvarujte sa nárastu tukového tkaniva. Chorí s nadváhou a obezitou sú vystavovaní protizápalovým látkam, ktoré produkuje tukové tkanivo a abnormálne regulované zložky imunity. Platí, že nadváha a obezita sú veľmi nežiaduce a prispievajú k horšiemu priebehu SM aj iných imunopatologických ochorení. 

  • Udržujte mikrobiálnu rovnováhu v črevách, jedzte dostatok zdrojov vlákniny.

Naša tráviaca sústava je prirodzene osídlená komplexným spoločenstvom mikróbov (črevná mikrobiota). Optimálne zloženie sa nachádza v čreve ľudí s prevahou rastlinnej potravy, a teda dostatočným zdrojom vlákniny (ovocia, zeleniny, strukovín, celozrnných potravín). Tieto mikroorganizmy nám pomáhajú využiť zložky potravy, ktoré nedokážeme stráviť priamo. Sú užitočné na podporu bariérových funkcií čreva a pozitívne ovplyvňujú slizničnú a systémovú imunitu. 

Konzumujte 3 – 4 porcie zeleniny a 2 – 3 porcie ovocia denne. Jedna porcia zodpovedá cca veľkosti vašej zovretej päste. Dobré je konzumovať kus/porciu ku každému jedlu v priebehu dňa. Vyberáme si rôzne druhy a konzumujeme ich aj surové, aj po šetrnej tepelnej úprave.

Strukoviny sú veľmi vhodnou potravinou, okrem vlákniny sú i zdrojom rastlinných bielkovín a zložených sacharidov. Strukoviny menej nafukujú, keď vodu, v ktorej ich namáčate vylejete a uvaríte v čerstvej vode. Strukoviny zaraďujte do jedálnička častejšie a v menších porciách, ako súčasť polievok, nátierok a podobne.

Celozrnné potraviny – celozrnné žemle, chlieb nespoznáme podľa tmavej farby, ale podľa semienok a ich množstve v pečive. Pri domácom pečení zameňte úplne alebo čiastočne bežné múky za celozrnné. Bohatým zdrojom vlákniny sú aj ovsené vločky. Ovsené vločky tiež môžete pridávať do cesta, zemiakových placiek či palaciniek. Pozor na niektoré kupované müsli zmesi. Sú príliš sladené, sledujte informácie na obale.

  • Jedzte tuky s vhodným zložením.

Uprednostňujte rastlinné tuky pred živočíšnymi. Vhodnými olejmi sú olivový a repkový. Medzi vhodné rastlinné tuky však nepatrí kokosový olej ani olej z palmových jadier, pretože majú podobné zloženie a vplyv na zdravie ako živočíšne tuky. Výnimkou medzi živočíšnymi tukmi je rybí tuk, ktorý sa považuje za zdraviu prospešný. Konzumáciu rýb by sme mali zvýšiť na 2 – 3-krát týždenne.

Tuky, ktoré obsahujú omega 3 nenasýtené mastné kyseliny pozitívne regulujú obranný zápal, zatiaľ čo tlmia ten poškodzujúci. Zdrojom je losos, makrela, sleď, pstruh, no obsahujú ich aj vlašské orechy, semienka, repka, sója a oleje z nich.

 Tuky, ktoré obsahujú omega 6 nenasýtené mastné kyseliny sú napríklad slnečnicový, kukuričný, sójový a sezamový olej. Tukov s omega 6 nenasýtenými mastnými kyselinami máme v jedálničku prebytok. Mali by sme teda voliť viac omega 3 nenasýtených mastných kyselín.

  • Zaraďujte do jedálnička potraviny s vitamínom D.

Zdrojom vitamínu D sú tučné ryby, obzvlášť koncentrovaný je v treščej pečeni a v rybom oleji. Ďalšími zdrojmi sú vaječný žĺtok, maslo či mliečny tuk. Vitamín D sa pri diagnóze SM spomína pomerne často. Ukazuje sa, že má veľmi komplexné regulačné dopady na prakticky všetky funkcie nášho tela, vrátane imunitného systému. Zdroj vitamínu D je aj slnečné žiarenie, preto je vhodné sa v rozumnej miere vystavovať slnku (v žiadnom prípade by sme sa však nemali spáliť).

Zhrnutie na záver

Udržujte si optimálnu telesnú hmotnosť, ktorú dosiahnete pomocou rovnováhy medzi príjmom a výdajom energie. Konzumujte prevažne potraviny rastlinného pôvodu a zo živočíšnych zdrojov potravín sa zamerajte na ryby, ktoré jedzte dva až trikrát do týždňa. Neobávajte sa ani bežnej konzumácie vajec alebo mliečnych výrobkov. Medzi  vhodné oleje patrí olivový a repkový.

Zdroje:

Články v sekcii Stravovanie a výživa

Výživové doplnky: Ktoré by pacienti s SM mali užívať a ktoré nie?

Pitný režim a SM: Ako je to s kávou či alkoholom?

Ktoré druhy mäsa sú pre pacienta s SM vhodné a ktoré nie?

Užívanie liekov vo vzťahu k jedlu

Vplyv citrusových plodov na osud liekov

Vplyv výživy na imunitný systém u pacientov so sklerózou multiplex

Vplyv nápojov na osud liečiv

Zdravá životospráva ako pomocník proti únave pri SM

Aktuality a nové články

PODCAST: Odhaliť sklerózu multiplex je dosť problematické ‒ ja som začal zakopávať, hovorí Martin Malachovský

Ochorenie skleróza multiplex si nevyberá a svoje o tom vie aj operný spevák Martin Malachovský. Ako sám hovorí, SM-ku dostal ako „darček“ k päťdesiatke a vyrovnať sa s nevyliečiteľnou diagnózou nebolo vôbec jednoduché. 

 

Sexuológia a urológia

PODCAST: Nemusíme byť hneď Wim Hof, efekt na imunitu má aj 30-sekundová studená sprcha, hovorí MUDr. Jurčaga

Posilňovanie imunity je pre pacientov so sklerózou multiplex nesmierne dôležité. Jedným…

Fyzioterapia a pohyb

Benefity masáže pre SM pacienta

Už v dávnej histórii sa masáž využívala ako prostriedok pre celkové uvoľnenie organizmu.…

Všeobecné

Neliečená skleróza multiplex je nevyspytateľná. Prečo je liečba dôležitá, aj keď ataky absentujú?

Mnohí pacienti, ktorým bola diagnostikovaná skleróza multiplex, nič necítia. Ochorenie im…

Ďalšie

Najčítanejšie

Sexuológia a urológia

PODCAST: CBD a skleróza multiplex: Zmierni kanabidiol príznaky ochorenia? Odpovie neurologička Viera Hančinová

Od mája 2021 sa stane kúpa produktov s obsahom kanabidiolu, známeho aj ako CBD, legálna.…

Sexuológia a urológia

PODCAST: (Nielen) jarná únava u pacientov s SM: Ako s ňou bojovať?

Extrémna až chronická únava trápi drvivú väčšinu pacientov s ochorením skleróza multiplex.…

Rady sestričiek

Čo odporúča pacientom SM sestra?

Odporúčania sestričiek z pracovísk na liečbu SM, ktoré vám pomôžu pri vašej liečbe.

Ďalšie

Témy, ktoré vás zaujímajú

Kanadská modelka Ardra: SM ma má v hrsti. Snažím sa ale, aby mi nepanovala!

2. diel - Cvičenie svalov panvového dna II.

SM-kárska únava a lenivosť: Ako sa prinútiť hýbať?

Práca popri invalidnom dôchodku

Mám SM: Ako hovoriť o diagnóze s rodinou a okolím?

Pitný režim a SM: Ako je to s kávou či alkoholom?

Som mama so sklerózou multiplex: Tipy, ako to zvládať ešte lepšie!

Vrchná sestra SM centra Viera Priesolová: Lekár, sestra a pacient sú rovnocenní partneri

Príspevok na auto či kúpele: Na čo všetko má pacient s SM nárok a kedy mu vzniká?

PODCAST: Nemusíme byť hneď Wim Hof, efekt na imunitu má aj 30-sekundová studená sprcha, hovorí MUDr. Jurčaga

Partneri projektu